Delspinigiai, kaip mokestinės prievolės užtikrinimo būdas


Įvadas. Delspinigiai kaip mokestinės prievolės užtikrinimas. Delspinigių apskaičiavimas. Mokėjimo atleidimas nuo delspinigių. Praktinė užduotis. Išvados. Literatūros sąrašas.

Žmonės privalo vykdyti savo mokestines prievoles. Jeigu mokestinės prievolės nevykdomos, yra taikomi mokestinės prievolės įvykdymo užtikrinimo būdai — įstatymo nustatytos priemonės, kurių taikymas (taikymo galimybė) turi skatinti mokestinės prievolės savanorišką ir tinkama vykdymą, o nevykdymo (netinkamo vykdymo) atveju — užtikrinti įsiskolinimo biudžetui padengimą.

Reiktų atkreipti dėmesį, kad įtvirtintas užtikrinimo priemonių sąrašas nėra baigtinis. Yra numatyta, kad mokesčių administratorius gali naudoti ir kitus mokesčių įstatymų nustatytus mokestinės prievolės įvykdymo užtikrinimo būdus.

Delspinigiai yra viena iš pagrindinių ir dažniausiai taikomų mokestinės prievolės vykdymo užtikrinimo priemonių. Palyginti su kitais mokestinės prievolės vykdymo užtikrinimo būdais, delspinigiams būdinga tam tikra specifika. Pirmiausia jie gali būti taikomi kaip atskiras mokestinės prievolės vykdymo užtikrinimo būdas arba kartu su kitais būdais. Antra, delspinigiai, nors taip pat skirti užtikrinti mokestinės prievolės vykdymą, kartu turi ir kitą paskirtį – užtikrinti žalos valstybei, atsiradusios laiku nesumokėjus mokesčių, atlyginimą. Dėl šio ypatumo kartais net keliamas klausimas, ar delspinigiai neturi būti laikomi sankcija, nes turi daug panašumų į baudas (paskirtis, atleidimo nuo mokėjimo pagrindai ir pan.). Atskiriant delspinigius ir baudas reikėtų atsižvelgti į pagrindinius jų nustatymo ir taikymo tikslus. Pagrindinis delspinigių tikslas –drausminti mokesčių mokėtojus, kad šie tinkamai vykdytų savo mokestinę prievolę, o pagrindinis baudų tikslas – nubausti mokesčių mokėtojus, neatliekančius ar netinkamai atliekančius savo pareigas. Todėl delspinigiai pagrįstai laikytini mokestinės prievolės vykdymo užtikrinimo, o ne atsakomybės priemone.

Delspinigiai mokesčių teisėje suprantami panašiai kaip ir civilinėje teisėje – tai įstatymų, sutarties ar teismo nustatyta pinigų suma, kurią skolininkas (mokesčių mokėtojas) privalo sumokėti kreditoriui (valstybei), jeigu mokestinė prievolė neįvykdyta arba įvykdyta netinkamai.

2. Už ne laiku sumokėtą arba nesumokėtą patikrinimo metu mokesčių administratoriaus nustatytą nedeklaruotą, deklaruojamą ar neapskaičiuotą nedeklaruojamą mokestį;

3. Už pagal mokesčių mokėtojo prašymu nepagrįstai grąžintą ar įskaitytą mokesčio permoką (išskyrus atvejus, kai per daug grąžinama dėl mokesčių administratoriaus klaidos);

4. Už ne laiku sumokėtą ar nesumokėtą mokesčių administratoriaus paskirtą baudą.

Pabrėžtina, kad delspinigiai skaičiuojami ir už laiku nesumokėtą avansinį mokestį.

  • Teisė Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 56 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2126 žodžiai)
  • Kolegija
  • Audronė
  • Delspinigiai, kaip mokestinės prievolės užtikrinimo būdas
    10 - 9 balsai (-ų)
Delspinigiai, kaip mokestinės prievolės užtikrinimo būdas. (2015 m. Gegužės 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/delspinigiai-kaip-mokestines-prievoles-uztikrinimo-budas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 01:36
×