Dėmesys skaidrės


Dėmesys. Dėmesio tyrimai, problemos. Dėmesio funkcijos. Dėmesio veiksniai. Dėmesio rūšys. Dėmesio savybės. Individualūs dėmesio skirtumai. Jutimas ir suvokimas. Suvokimo ypatybės. Suvokimo iliuzijos.

Individo nervų sistemos mechanizmas, užtikrinantis psichinės veiklos atrenkamumą ir kryptingumą.

Padeda nuspręsti, kokią informaciją iš aplinkos priimti. Kiek reikia įsigilinti į turimą informaciją. Kiek ilgai būti įsigilinus į turimą informaciją. Kaip išsamiai apdoroti turimą informaciją.

Kaip susikaupti, planuoti laiką ir išlaikyti dėmesį, kad efektyviai dirbtume ir ilsėtumėmės? Kokią funkciją dėmesys atlieka? Informacijos atranka (juslėmis priimamos informacijos perteklius)? Kurioje vietoje pažinimo procesų grandinėje yra vykdoma informacijos / veiksmų atranka? Iki kokio lygio yra apdorojama informacija kol yra įjungiamas dėmesys? Kas vyksta su informacija, nepatenkančia į dėmesį? Dėmesio modeliai. Kaip veikia „išankstinis“ susitelkimas, dėmesio nukreipimas, prioritetų išskyrimas?

Dėmesys nėra pažinimo procesas, nes neturi savo turinio, tačiau jis susijęs su kitais pažinimo procesais – suvokimu, mąstymu, atmintimi, vaizduote, kalba. Dėmesys sujungia ir nukreipia bendrai veiklai šiuos procesus.

Tai, į ką sutelktas dėmesys, vadinama dėmesio objektu.

Tai, kas supa dėmesio objektą, vadinama dėmesio fonu.

Žmogaus dėmesys yra atrankinis: vienu metu įmanoma įsisąmoninti tik dalį to, kas patiriama. Žmogus gali sąmoningai pasirinkti dėmesio objektą. Kai žmogaus budrumo lygis pernelyg žemas (pvz., snūduriuoja), pasireiškia difūziškas dėmesys; o budrumui pasiekus tam tikrą lygmenį pasireiškia atrankinis dėmesys.

Informacijos atranka Fono slopinimas Psichikos koncentracija (sutelkimas) Išankstinis pasirengimas objektų suvokimui (anticipacija).

IŠORINIAI Stimulo intensyvumas Stimulo naujumas, neįprastumas Stimulo spalvingumas, kontrastingumas (pvz., ryškios reklamos) Stimulo struktūriškumas (ne atskiri garsai, o melodijos, ne atskiri piešinio elementai, o piešinys).

  • MS PowerPoint 1643 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 36 puslapiai (736 žodžiai)
  • Jolanta
  • Dėmesys skaidrės
    10 - 8 balsai (-ų)
Dėmesys skaidrės. (2015 m. Lapkričio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/demesys-skaidres.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 06 d. 10:23
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo