Demografinės padėties problemos Lietuvoje ir ES


Įvadas. Demografinė padėtis Europos Sąjungoje (ES). Demografiniai Lietuvos pokyčiai bei jų sukeliamos problemos. Lietuvos gyventojų mažėjimo bei visuomenės senėjimo problema. Išvados ir rekomendacijos gerinant Lietuvos demografinę padėtį. Naudota literatūra.

Demografinė padėtis – tai šalies gyventojų skaičiaus, amžiaus bei lyčių pasiskristymas. Kadangi demografinė padėtis nuolat kinta, tai neišvengiamai sukelia tam tikrų problemų beveik visose pasaulio šalyse, taigi šiame darbe bus išnagrinėtos problemos, sukeltos demografinės padėties Lietuvoje pokyčių. Demografinės padėties rodikliai, tokie kaip gyventojų skaičius, amžius bei lytis Lietuvoje nuolat kinta, tai smarkiai įtakoja tokios problemos kaip migracija, gimstamumo mažėjimas, mirtingumo didėjimas bei visuomenės senėjimas.

Darbo tikslas: išanalizuoti kartu su demografiniais pokyčiais Lietuvoje ateinančias problemas, ir pasiūlyti viešąją politiką bei būdus padėsiančius jas išspręsti.

Darbo objektas: Lietuvos demografinės padėties pokyčių sukeltos problemos.

Darbo uždaviniai:

2. Išanalizuoti statistinius duomenis, susijusius su demografiniais pokyčiais Lietuvoje.

3. Išanalizuoti vykdomą politiką, orientuotą į demografinės situacijos Lietuvoje probleminės situacijos sprendimą,

4. Pateikti ir detaliai aprašyti galimas demografinės situacijos Lietuvoje probleminės situacijos sprendimų alternatyvas.

Dar viena nerimą kelianti problema iškilusi dėl demografinių pokyčių Lietuvoje yra nuo 2000- ųjų metų vis dar tebedidėjantis mirtingumas, kuris jau nuo 1994 –ųjų metų yra didesnis nei gimstamumas. Ypač norėčiau išskirti 2007- uosius metus, nes tuomet gyventojų mirtingumas buvo pasiekęs aukščiausią lygį nuo pat 1950 metų - 1000 gyventoju teko 13,5 mirusiojo.

Tam, kad būtų mažinamas mirtingumas, valstybinės ligonių kasos skiria lėšų ligų diagnostikai bei gydymui. Žemiau pateiktoje lenteleje pateikta kiek buvo planuojama skirti ir kiek skirta minėtam mirtingumo mažinimo būdui.

Dar viena iš Lietuvos demografinės padėties kitimo problemų yra mažas gimstamumo lygis. Nors dvyliką metų mažėjęs gimstamumas Lietuvoje nuo 2003 metų palapsniui pradėjo didėti, dabartinis gimstamumo lygis neužtinkrina demografinės pusiausvyros ir kartų kaitos, ir nors gimstamumo kilimo tendencijos nuo 2003 iki 2009 labai džiugino, tačiau 2010- aisiais gimimų augimas sustojo.

Viena iš naudojamų priemonių gimstamumui skatinti iki krizės buvo motinystės pašalpų didinimas, nors šios priemonės taikyti šiuo metu sąlygų nėra, tačiau tai ne vienintelė priemonė skatinant gimstamumą. Gana neseniai įvestos tėvystės atostogos tikrai daugeliui jaunų šeimų išsprendė nemažai problemų ir tikrai paskatino susilaukti vaikų.

Paanalizuokime demografinių Lietuvos pokyčių sukeltas problemas, tokias kaip gyventojų mažėjimas bei visuomenės senėjimas Lietuvoje. Šia problema turėtų būti suinteresuotos visos amžiaus bei interesų grupės, kadangi demografinių pokyčių sukeltos problemos liečia visus Lietuvos Respublikos piliečius.

Taigi kaip efektyviau stabdyti Lietuvos visuomenės senėjimą? Kaip atrasti ir įgyvendinti priemones, padėsiančias pasiekti didesnį Lietuvos gyventojų skaičių?

Gyventojų mažėjimą sukelia minėtos probleminės situacijos - didėjantis mirtingumas, mažas gimstamumo lygis bei emigracija. Pastaroji labai prisideda, o tam tikra prasme ir įtakoja, Lietuvos visuomenės senėjimo problemą. Taigi būtina spręsti šias problemas viešosios politikos pagalba. Tokios politikos, kuri padėtų išspręsti minėtas problemas tikslai turėtų būti mirtingumo mažinimas, gimstamumo skatinimas bei emigracijos mąstų mažinimas, o uždaviniai – Lietuvos Respublikos piliečių sveikatos gerinimas, kas smarkiai įtakotų gyventojų mirtingumo mažėjimą, taip pat naujų darbo vietų kūrimas bei darbo užmokesčio didinimas ir socialinių garantijų stipirinimas, kas savo ruožtu mažintų emigraciją iš lietuvos bei didintų gimstamumo lygį, taip prognozuojame, kadangi 90% procentų apklaustų ( iš viso 26 apklaustos šeimos) iš Lietuvos emigravusių jaunų šeimų į klausimą kodėl išvyko gyventi ir dirbti bei susilaukti vaikų svetur atsakė, jog Lietuvoje nerado darbo, arba jų netenkino Lietuvoje gauto darbo atlyginimas, likę dešimt procentų teigė, jog emigravo ir vaikus gimdys svetur dėl socialinių garantijų Lietuvoje nestabilumo.

  • Microsoft Word 188 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3053 žodžiai)
  • Universitetas
  • Birutė
  • Demografinės padėties problemos Lietuvoje ir ES
    7.3 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Demografinės padėties problemos Lietuvoje ir ES. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/demografines-padeties-problemos-lietuvoje-ir-es.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 10:14
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo