Demokratija referatas (2)


Įvadas. Demokratija. Kas tai? Rinkimai. ARinkimų atskaitos taškas. BKokie rinkimai yra demokratiniai?

Nors parlamentinė santvarka yra neatsiejamai susieta su demokratine valstybe, tačiau parlamentinė santvarka pati savaime irgi dar nelaiduoja valstybės demokratiškumo. Parlamentarizmas tėra priemonė demokratiniam idealui vykdyti. Nėra demokratijoje prasmė, tik paprastas valdžos patikėjimas. Jau didžioji prancūzų revoliucijaparodė, kad dauguma irgi gali būti tironiška. Ir būtent, kaip jau J. S. Mill pastebėjo, daugumos tironija gali būti baisesnė už visas kitas politinės priespaudos formas. Demokratinės valstybės siela yra ne pats formalus valdžios suteikimas daugumai, o šios daugumos įsipareigojimas nepaneigti laisvės ir mažumai. Šituo modernioji demokratija išsiskiria nuo semosios demokratijos sampratos. Demokratinei valstybei esmingai priklauso ne tik demokratinis valdžios sudarymo būdas, bet ir pačios šios teikiamos valdžios apribojimas. Kai absoliutinė (šiandieniniu terminu tariant, totalistinė) valstybė reiškia pretenzijų į visą žmogų ligi pačių jo sielos gelmių, tai demokratinė valstybė nelaiko savęs visagliu viešpačiu, o tik tuo organizaciniu mediumu, kuris leidžia toje pačioje erdvėje visiems gyventi be vieni kitų prievartavimo. Šita prasme demokratija yra pats laisvės sinonimas.

Iš čia aiškėja ir moralinis demokratijos pagrindas – nusidtatymas nieko nelaikyti mirtiniu priešu, Ortega y Gasset žodžiais tariant, pakęsti ne tik priešą, bet ir silpną priešą. Tolerancija yra tas pagrindas, kuriuo pasirėmusi modernioji demokratijos samprata. Tik išsiskleidžiant tolerancijos sąmonei, buvo suvokta demokratijos esme ne formali daugumos valia, o šios valios aprėžimas teise, valstybės nusilenkimas prieš žmogų.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 11 KB
  • 2015 m.
  • 7 puslapiai (1321 žodžiai)
  • Mokykla
  • Pastas
  • Demokratija referatas (2)
    10 - 7 balsai (-ų)
Demokratija referatas (2). (2015 m. Sausio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/demokratija-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 14:06
×