Demokratijos krizės Rytų Europos šalyse priežastys ir pasekmės to meto visuomenės raidai


Naujoji ekonominė politika (NEP) - 1921–1925 m. Buožė - sovietinis turtingesnio valstiečio (ūkininko) pavadinimas. Kolektyvizacija - prievartinis žemės atėmimas iš valstiečių ir jų suvarymas į kolūkius Sovietų Sąjungoje, pradėtas vykdyti 1929 metais. Penkmečio planas - stalinizmo laikotarpiu Sovietų Sąjungos pradėtas vykdyti penkerių metų ūkio plėtojimo planas su konkrečiais, dažniausiai nerealiais uždaviniais. Vladimiras Iljičius Leninas (Uljanovas) (1870–1924) - Rusijos revoliucionierius ir politikas, bolševikų partijos įkūrėjas ir lyderis.


1917 m. spalį valdžią Rusijoje užgrobė bolševikai. Vadovaujama savo lyderio Vladimiro Lenino (šalį valdė 1917–1924 m.), bolševikų (komunistų) partija įvedė totalitarinį valdymą.

Teroras: ypatingas galias turėjo Ypatingoji komisija (ČK), jos tikslas – kovoti su bolševikų priešininkais, bolševikų vadinamais „liaudies priešais“. ČK naudojo smurtą, prievartą, represijas ar net žudydavo. Pvz., 1918 m. buvo sušaudytas caras Nikolajus II ir jo šeima.

Visuotinė darbo prievolė. Siūlomo darbo nebuvo galima atsisakyti, už pasitraukimą iš darbo vietos ar vėlavimą buvo griežtai baudžiama.

1921 m. įvesta naujoji ekonominė politika (NEP): leista nuomoti žemę iš valstybės ir samdyti darbininkus; siekiant sustiprinti pramonę, leista iš valstybės nuomoti fabrikus, o pelną, sumokėjus mokesčius, pasilikti, steigti smulkias įmones. XX a. 3-iojo deš. antroje pusėje NEP buvo uždrausta.

Penkmečio planas - stalinizmo laikotarpiu Sovietų Sąjungos pradėtas vykdyti penkerių metų ūkio plėtojimo planas su konkrečiais, dažniausiai nerealiais uždaviniais.

Josifas Stalinas (1878–1953) - Komunistų partijos ir Sovietų Sąjungos vadovas, po V. Lenino mirties (1924) per keletą metų laimėjo kovą dėl valdžios, 1929–1953 m. SSRS valdė kaip diktatorius. Jam būdingas totalitarinis valdymas (stalinizmas). Antrojo pasaulinio karo metais ir jam baigiantis dalyvavo Teherano, Jaltos ir Potsdamo konferencijose, smarkiai išplėtė SSRS valstybės ribas ir primetė komunistinį valdymą sovietų kariuomenės kontroliuojamoje Vidurio ir Rytų Europoje.

  • Microsoft Word 9 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (921 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Evelina
  • Demokratijos krizės Rytų Europos šalyse priežastys ir pasekmės to meto visuomenės raidai
    10 - 1 balsai (-ų)
Demokratijos krizės Rytų Europos šalyse priežastys ir pasekmės to meto visuomenės raidai. (2017 m. Lapkričio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/demokratijos-krizes-rytu-europos-salyse-priezastys-ir-pasekmes-to-meto-visuomenes-raidai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 02:28
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo