Demokratijos modelių kontūrai Lietuvos politinėje mintyje


Įvadas. Demokratinio plitimo prielaidos, sąlygos ir apraiškos Lietuvoje XIXa pr – XX a pb. Lietuvos valstybės atkūrimas ir demokratizacija XX a pb. Demokratijos kontūrai Lietuvoje. Išvados. Naudota literatūra.


Šiandien įprasta sakyti ir tikėti, kad nėra geresnės politinės sistemos kaip demokratija. Demokratija laikoma idealu ir dabar jau niekas nesvarsto, ar galėtų būti kitaip. Bet demokratijos stabilumas priklauso nuo daugelio aspektų. Vienas pagrindinių demokratijos principų yra tas, kad valstybės valdžia turi būti ribojama ir kontroliuojama, valstybė negali kontroliuoti visų individo gyvenimo sferų.

Skirtingose žmonijos raidos epochose demokratijos modeliai keitėsi, nes kiekviena epocha pasižymi tam tikrais savitais bruožais. Dabartinė demokratija suprantama visiškai kitaip nei tada, kai ji atsirado Senovės Graikijoje Atėnuose, nes tik Naujaisiais laikais buvo iškelta mintis apie žmogaus prigimtines teises ir tautos suverenitetą, kas dar vėliau išsirutuliavo į piliečių politines, ekonomines, socialines teises ir laisves.

Kalbant apie demokratiją Vakarų Europoje, ji jau turi susiformavusias tradicijas, nei tos šalys, kurios išsikovoję nepriklaisomybę perėjo iš nedemokratinių režimų į demokratiją. Lietuva taip pat turi istorinę patirtį: Žečpospolitos bajoriškoji demokratija, Lietuvos Statutas, neilgai besitęsusi ikikarinės Lietuvos demokratija. Išstojus iš TSRS sudėties ir atkūrus nepirklausomą valstybę, lietuvybė, tuo metu suvokta kaip vertybė, padėjo ištverti okupaciją ir iš jos išsivaduoti. Demokratija Lietuvoje brendo anksčiau ir sparčiau nei formavosi pilietinis sektorius. Tai būdingas bruožas visoms išsivadavusioms šalims.Tuo metu atrodė, kad niekas kitas už Lietuvos valstybę negalėtų geriau pasirūpinti jos pačios laisve, demokratija ir teisingumu. Lietuvos konstitucijoje demokratinė valdymo forma įtvirtinta kaip pamatinė. Ši demokratija, iš esmės atmetė vienos partijos ir valdžios dominavimą. Demokratinės valstybės sukūrimas yra vienas ryškiausių pasiekimų modernioje Lietuvos istorijoje.

Šiame darbe bandysiu aprašyti demokratijos plitimo prielaidas, sąlygas ir apraiškas Lietuvoje XIXa pabaigoje – XX a pradžioje, Lietuvos valstybės atkūrimaą ir demokratizaciją XX a pabaigoje, demokratijos kontūrus ir tai, kas būdinga dabartinei demokratijai Lietuvoje.

Vakarų civilizacijose XIX a. buvo vadinamas liberalizmo amžiumi, tai - kovingi demokratiniai judėjimai, daugelyje šalių paskleidę laisvės, lygybės, socialinio teisingumo idėjas, ugdę pilietiškumą, pagarbą žmogaus ir tautos teisėms. „Demokratizacijos procesas Vakarų Europos šalyse vyko kaip vidinis visuomeninių santykių atnaujinimo poreikis. Tauta tose šalyse buvo integrali, teisėta, natūraliai vyraujanti visuomenės dalis.“ Demokratijos plitimas Vidurio ir Rytų Europos šalyse reiškėsi kaip tautinis išsivadavimas, kaip kova už tautų teisę į savarankišką egzistenciją bei tautinio identiteto išsaugojimą. Lietuvoje lietuviškos spaudos draudimo panaikinimą galima laikyti pirmu demokratijos proveržiu. Pagrindinė demokratiją skleidžianti Lietuvoje jėga buvo lietuvių tautinis išsivaduojamasis judėjimas, pasireiškęs spaudos draudimo dešimtmečiais. Lietuvių tautinis judėjimas buvo demokratinis pačia savo prigimtimi, nes jį palaikė ir rėmė platūs gyventojų sluoksniai.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2643 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gražina
  • Demokratijos modelių kontūrai Lietuvos politinėje mintyje
    10 - 5 balsai (-ų)
Demokratijos modelių kontūrai Lietuvos politinėje mintyje. (2016 m. Birželio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/demokratijos-modeliu-konturai-lietuvos-politineje-mintyje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 02:18
×