Dendrologija referatas


Dekoratyvioji dendrologija. Įvadas. Bendri jazminų bruožai. Jazminai ir jų rūšys Lietuvoje. Jazmino gydomosios savybės. Išvados. Literatūros sąrašas.

Jazmino augalo vardas duotas Egipto faraono Ptolomėjaus Filadelfo garbei. Lietuviškai šis augalas, kaip ir daugelyje kitų kalbų, vadinamas jazminu dėl kvapnių žiedų, kurių kvapas panašus į šiltų kraštų augalo jazminaičio. Tačiau jazminų ir jazminaičių maišyti nereikėtų. Jazminai labai populiarūs visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Yprastai auginami sodybose, dendrologinėse kolekcijose, miesto želdyniuose ar tiesiog puošia sodus, be to gali būti auginami namuose ant palangių, vazonėliuose.

Jazminai ne tik auginami bei vertinami daugiausiai dėl savo nuostabių žiedų ir išskirtinio kvapo, bet ir turi gydomųjų savybių, net gi naudojami kulinarijoje. Iš jazminų yra gaminamas eteriniai aliejai, sveikatinga arbata, gaminami jazminų sirupas ir smilkalai bei svarbiausia kvepalai, kuriems neatsispiria dažnas lietuvis. Iš jazminų ekstrakto gaminami vynai, jazminų paplotėliai, sklindžiai bei daugumos mėgstami zefyrai.

Šie augalai yra labai dekoratyvūs ir medingi. Dėl to, kad jie dekoratyvūs yra nesunku pritaikyti juos prie jau esamų augalų, juos galima karpyti, kai kurios rūšys puikiai tinkamos gyvatvorėms ar tiesiog papuošti bei pagyvinti jau turimą augalų kolekciją. Norint auginti tam tikrą šių augalų veislę reikia pirma pasidomėti jos reiklumu ne tik dirvožemiui, bet ir aplinkai bei šalčiui. Tai gi panagrinėkime ne tik bendrai apie visas jazminų rūšis, bet ir kiekvieną atskirai.

Tai 3-4 (6) m aukščio krūmas stačiomis glaustomis šakomis. Lapai ovalūs arba kiaušiniški, 6-10 (12) cm ilgio, 3-5 cm (8) cm pločio, smailiaviršūniai, retai dantyti arba beveik lygiakraščiai (žydinčių šakelių), plačiai pleistišku, apskritu arba negiliai širdišku pamatu. Viršutinė lapų pusė tamsiai žalia, negausiai plaukuota, apatinė šviesiai žalia, ištisai apaugusi prigludusiais plaukeliais. Žiedai gelsvai Balti, 2-3,5 cm skersmens, kekėse po 5-9 (11), bekvapiai arba silpnai kvepiantys. Vainikėlis iki žydėjimo pabaigos išlieka taurės formos. Vainiklapiai atvirkščiai kiaušiniški. Taurelė ir mezginės plaukuotos. Žydi birželį-liepą. Dėžutės subręsta rugsėjį.

Ekologiniai reikalavimai: šviesomėgis, atsparus šalčiui ir užtertam miesto orui, auga derlingame dirvožemyje.

Tai iki 3 m aukčio krūmas, panašus į darželinį jazminą. Ūgliai ryškaus gelsvo ar rusvo atspalvio. Lapų apatinė pusė plaukuota. Taurelė truputį plaukuota.

Ekologiniai reikalavimai: šviesomėgis, mėgsta derlingą dirvožemį.

Dažniausiai auginama dekoratyvi forma – ‘Aureus’.

2-3 m aukščio krūmas, panašus į darželinį jazminą. Jauni ūgliai padrikai plaukuoti, vėliau beveik pliki. Lapai 6-10 cm ilgio. Viršutinė jų pusė negausiai plaukuota, ryškiai žalia, apatinė apaugusi tankiais pilkšvais šilkiškais plaukeliais. Žiedai kvapūs, apie 3 cm skersmens, kekėse susitelkę po 5-7.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 1863 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (2375 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tutut
  • Dendrologija referatas
    10 - 6 balsai (-ų)
Dendrologija referatas. (2015 m. Rugsėjo 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/dendrologija-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 15:02
×