Detalių atstatymas chromuojant


Įvadas. Galvaninių dangų bendrosios sąvokos. Chromo dangos savybės ir jos paskirtis. Įrengimai. Technologinis procesas. Detalių paruošimas chromavimui. Chromavimas. Besireguliuojantis elektrolitas. Chromuotų detalių apdirbimas. Išvados. Informacijos šaltiniai.

Elektrolitiniame chrome paprastai yra mažyčių plyšelių, dėl kurių chromo danga yra koryta. Drėgname ore arba kitose oksidacinėse terpėse chromo danga ant plieno sudaro galvaninę porą plienas-chromas, kurioje chromas, yra katodas, o plienas – anodas. Todėl apsauginės chromo dangos turi būti nekorytos, priešingu atveju plieninė detalė, padengta chromu, koroduosis.

Kruopščiai atlikus paruošimo operacijas ir laikantis nustatyto chromavimo režimo, elektrolitinis chromas gerai sukimba su su plienu, nikeliu, variu ir jų lydiniais.

Apsauginės – dekoratyvinės dangos yra ilgaamžės ir jomis padengiamos detalės, siekiant apsaugoti jas nuo korozijos ir suteikti gražią išvaizdą.

Reikia pažymėti, kad elektrolitinės chromo dangos sumažina detalių atsparumą nuovargiui (iki 45%), nes dangoje veikia atsirandantys tempimo įtempiai.

Chromavimui naudojami netirpūs anodai iš švino arba švino lydinio su 6% stibio. Katodas yra padengiamoji detalė.

Chromavimo, dekapiravimo (ėsdinimo) ir nuriebalinimo voniose įrengti kraštiniai ventiliaciniai siurbtuvai žalingiems garams pašalinti.

Vonių didumas parenkamas, atsižvelgiant į chromuojamųjų detalių didumą ir skaičių.

Galvaninėms vonioms maitinti nuolatine 6 arba 12 V įtampos srove naudojami lygintuvai arba žemos įtampos agregatai (elektros varikliai – generatoriai).

Nepaisant chromo dangų rūšių įvairumo, - atsparios dilimui (lygios ir korytos) ir apsauginės – dekoratyvinės, - chromavimo technologiniai procesai turi daug bendra. Chromavimo technologinį procesą galima skirstyti į tris stadijas: detalių paruošimas chromavimui, chromavimas ir chromuotų detalių apdirbimas.

Detalių paruošimą chromavimui sudaro mechaninis apdirbimas, detalių montavimas ant pakabos, nuriebalinimas, plovimas, nechromuotinų vietų izoliavimas (detalių ir pakabos) ir dekapiravimas.

Chromavimui skirtų detalių paviršius paprastai apdirbamas šlifuojant ir poliruojant. Mechaniškai apdirbtos detalės paviršiuje neturi būti brėžių, plyšelių, šerpetų, nes chromo danga gerai atgamina šiuos nelygumus. Kai reikia, kad chromo danga būtų atspari dilimui, chromuojamasis paviršius turi būti taisyklingos geometrinės formos ir reikiamo šiurkštumo. Prieš padengiant apsaugine – dekoratyvine chromo danga, detalės paviršius turi būti kruopščiai nupoliruotas, siekiant išlyginti smulkiausius nelygumus ir gauti blizgantį veidrodinį paviršių. Jei chromuojamasis paviršius padengtas vario ar nikelio sluoksniu, tai jis taip pat poliruojamas. Detalės šlifuojamos paprastomis šlifavimo staklėmis, o poliruojamos šlifavimo – poliravimo staklėmis, skirtomis specialiai šiam tikslui. Poliruojama fetriniais, veltininiais arba medžiaginiais (iš kilto, brezento, storesnės medvilninės drobės, flanelės ir kitų panašių medžiagų) diskais.

Chromo vonių sklaida yra bloga. Todėl, norint gauti vienodą chromo dangos sluoksnį, reikia, kad atstumas tarp katodo (detalės) ir anodo paviršiaus visur būtų vienodas, kad srovės tankis ant chromuojamųjų paviršių taip pat būtų kuo vienodesnis. Chromuojant sudėtingos detales ir norint gauti vienodą dangą, dažnai naudojami anodai, kurių forma atitinka chromuojamųjų paviršių formą.

Reikiama anodų padėtis vonioje chromuojamųjų detalių atžvilgių užtikrinama pakabinimo įtaisais. Jie turi būti tokios konstrukcijos, kad būtų galima patikimai įtvirtinti detalę, būtų geras elektros kontaktas, taip pat būtų galima detales lengvai montuoti ir demontuoti. Nedidelėms detalėms įtaisus rekomenduojama daryti daugiaviečius. Detalėms pakabinti vonioje dažnai naudojamas detalėse esančios įsriegtos skylės arba galiniai kakliukai. Šiuo atveju gaminami stiprūs kabliukai su sriegiu gale (detalėms su įsriegtomis skylėmis) arba prie kabliukų privirinamos gaubtelinės veržlės (detalėms su įsriegtais kakliukais).

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • 14 puslapių (3166 žodžiai)
  • Universitetas
  • Andrelis
  • Detalių atstatymas chromuojant
    10 - 2 balsai (-ų)
Detalių atstatymas chromuojant. (2014 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/detaliu-atstatymas-chromuojant.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 09 d. 16:52
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo