Diabetinės retinopatijos gydymas lazeriu


Įvadas. Akies sandara ir jos veikimas. Cukrinis diabetas. Diabetinė retinopatija. Profilaktika. Gydymas. Išvados. Šaltiniai.

Rega yra pagrindinis daugelio gyvūnų pojūtis, leidžiantis jausti aplinką, įvertinti jos pakitimus ir kt. Žmogus regos sistemos dėka gauna apie 90 proc. visos informacijos apie išorinį pasaulį. Tai itin svarbus veiksnys leidžiantis gyventi pilnavertį gyvenimą. Tačiau gyvendami labai sparčiai technologiškai besivystančiame, kupiname kasdienio streso ir pilname kenksmingų medžiagų maiste, mus supančiame pasaulyje, kaip nebūtų keista, susiduriame su įvairiais negalavimais ir ligomis. Viena svarbiausių šių laikų problemų išsivysčiusiose šalyse – cukrinis diabetas. 2000 metais sergančiųjų skaičius  buvo daugiau nei 150 mln. Apskaičiuota, jog 2025 metais sergamumas cukriniu diabetu pasieks 333 mln. Ši liga ypatinga tuo, jog sukelia labai daug papildomų kitų organizmo sutrikimų, tarp kurių ir viena pirmaujančių pagal apakimą, akies pažeistų kraujagyslių išprovokuota tinklainės atšokimo liga – diabetinė retinopatija.  Apie 85% sergančių cukralige diagnozuota retinopatija. Iš jų apie 5% apanka. Tačiau, net ir esant padidintiems rizikos faktoriams, nuolatos laikantis visų įmanomų prevencijos priemonių, tarp kurių ir laiku atlikta fotokoaguliacija (akies gydymas lazeriu), išties dažnai, ar net beveik visada, gali padėti užkirsti kelią tolimesniam ligos progresavimui ir regos praradimui.

Antroji regos pakopa, kuri vyksta akies dugne, yra šviesos signalo pavertimas kitų rūšių energija. Veikiant sugertos tinklainėje šviesos energijai, kūgeliuose ir stiebeliuose bei pigmentiniame epitelyje vyksta virpėjimas, kuris priklauso nuo šviesos intensyvumo ir sukelia fotochemines reakcijas. Dėl šių cheminių reakcijų tinklainėje atsiranda biologinės (elektrinės) srovės, jos sukelia nervinius impulsus fotoreceptoriuose. Šie impulsai perduodami į smegenų žievės regos centrus ir čia virsta regos pojūčiu.

Medicininėje terminologijoje akies sugebėjimas skirti daiktų formas vadinamas centriniu regėjimu. Šiuo atveju vaizdas formuojamas akies tinklainės centrinėje duobutėje. Tačiau yra ir periferinis regėjimas, kai vaizdas susidaro bet kurioje tinklainės vietoje, esančioje į kurią nors pusę nuo centrinės duobutės. Jis nėra toks ryškus ir aiškus, bet taip pat yra labai svarbus, kadangi taip išplečiamas mūsų akiratis ir galime geriau orientuotis erdvėje. Žmogaus periferinio regėjimo kampas yra apie 210°. Centrinis regėjimas matuojamas regos aštrumu (visus). Regos aštrumas – tai dydis, apibūdinantis akies sugebėjimą skirti du taškus, esančius vienas nuo kito tam tikru mažu atstumu. Jei tamsūs taškai yra šviesiame fone arba atvirkščiai, tuos taškus reikia matyti atskirai ir skirti tarp jų esantį atstumą.

  • Microsoft Word 1442 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2143 žodžiai)
  • Marius
  • Diabetinės retinopatijos gydymas lazeriu
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Diabetinės retinopatijos gydymas lazeriu. (2015 m. Gegužės 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/diabetines-retinopatijos-gydymas-lazeriu.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 12:18
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo