Dialoginis kalbėjimas: samprata, rūšys, pavyzdžiai


Įvadas. Dialogas. Dialogo formos, tipai ir rūšys. Dialogo ypatumai. Dialogo nauda. Pokalbio (dialogo) subtilybės. Dialogo pavyzdys. Išvados. Literatūra.

Darbo objektas: Dialoginis kalbėjimas.

Darbo tikslas: išanalizuoti dialoginio kalbėjimo sampratą ir rūšis.

Darbo uždaviniai:

Tyrimo metodai: mokslinės ir kitos literatūros analizė.

Mokslinio – tiriamojo pobūdžio knygose, straipsniuose ar rašto darbuose, kuriose kalbama apie dialogą yra išskiriami tam tikri jo bruožai pavyzdžiui: forma, tipai, rūšys, formuluotės, ypatumai bei kas yra svarbu dialogo metu ypatingai diskutuojant su kitu asmeniu svarbiais klausimais.

Kontroversija - dialogų pratybos, siekiant rasti optimalų sprendimą kebliose, netipinėse situacijose. Buvo naudojama teisėjams ir advokatams ruošti.

Remiantis žydų kilmės austrų filosofu M. Buberio analize galime išskirti tris dialogo tipus. Tikrasis (verbalinis arba meninis), kai realiai vienas asmuo omeny turi kitą arba kitus ir į jį arba juos kreipia savo sumanymus taip, kad tarp jų kuriasi realus ryšys. Antrasis – techniškai paremtas dalykinio susikalbėjimo poreikiu. Ir trečiasis – dialogu parengtas monologas, kai „kalbasi kiekvienas su savimi, <...> kiekvienas paliktas tik pats sau“. Be to jis apibūdinamas kaip diskusija, turinti pasikalbėjimo, kylančio iš noro patvirtinti savęs pajautimą, arba draugiško pasišnekučiavimo, kuriame kiekvienas save traktuoja absoliutų ir teisų.

Antroji rūšis – sofistiniai dialogai galbūt labiau net manipuliavimo menas, nes šiuo dialogo būdu yra paklaidinamas(i) pašnekovas(i) žodžių žaisme ir įrodoma, kad pašnekovas pats sau prieštarauja. Visų pirma reikia išmanyti logiką ir kaip daryti logikos klaidas norint naudoti šią dialogo rūšį ir vadovaujamasi: tau reikia, aš padarysiu taip, kad tu gautum tai, ko tau reikia.

Trečioji rūšis – epigramatiniai, kurie vykdomi meditacijų būdu bei radikaliu nustebinimu.

Ketvirtoji rūšis – proto atakos dialogai, kuriuose išsakoma kuo daugiau asociatyvių pozicijų.

Ir paskutinioji rūšis, tai dialogai, ieškantys analogijų ir metaforų sprendimo.

Kalbėdami apie dialogą negalime pamiršti paminėti ir formuluotės, kuri moko taisyklingo dialogo vedimo, jų yra dvi, bet viena jau patariama naudotis kuo mažiau, nes siūloma pereiti prie naujos formuluotės sekos.

Tęsiant toliau kalbą apie dialogą galima paminėti ir jo tikslus, kurie tik padidina svarbą šiandieniniame technologijų amžiuje. Remiantis žinija galime išskirti, mano nuomone, pagrindinius tikslus – privalumus dialogo šiandieniniame gyvenime, tai:

  • Kalbos kultūra Referatas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1957 žodžiai)
  • Universitetas
  • Monika
  • Dialoginis kalbėjimas: samprata, rūšys, pavyzdžiai
    10 - 8 balsai (-ų)
Dialoginis kalbėjimas: samprata, rūšys, pavyzdžiai. (2015 m. Lapkričio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/dialoginis-kalbejimas-samprata-rusys-pavyzdziai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 21:05
×