Dialogo filosofija


Dialogo filosofija. Kitas asmuo ir fenomenas Fenomenologija. Santykis su gyvenimu. Gyvenimas skelbia ne meilę būčiai , o laimę būti. Santykis su Dievu.

Nors tradiciškai dialoginio mąstymo pradininku laikomas Sokratas, dialogas egzistavo ir anksčiau. Tačiau Sokrato nuopelnas dialogo filosofijos istorijoje neginčijamas.

E. Levinui (prancūzų filosofas; 1906-1905) buvo svarbi fenomenologiją pagrindžianti sąmonės intencionalumo samprata. Kiekviena sąmonė esanti kieno nors sąmonė. Kita vertus, jos negalima aprašyti, nenurodant objekto, į kurį nukreipta jos intencija. Fenomenologija yra užmirštų minčių – intencijų – prisiminimas. Tai visuminė sąmonė, grįžimas prie turimų omenyje, bet blogai suprastų intencijų.

Žmonių sąmonėje, anot Renė Dekarto, glūdi ne tik jos pačios idėja, bet pirminė, neredukuojama „begalybės idėja“. Begalybės subjektas negali nei sukurti, nei suvokti. Begalybė iš esmės pranoksta mūsų sugebėjimą suprasti ir aprėpti. R. Dekarto filosofijoje begalybė – tai Dievas. Tačiau tokia formali argumento struktūra gai būti pritaikyta ir kitai žmogiškajai būtybei. E. Levinas tai ir padaro – kitas – tai begalybė. Suvokti begalybės idėją, vadinasi, pripažinti kitą. Būdas, kuriuo kitas primeta savo paslaptingąjį neredukuojamumą arba absoliutumą, yra įsakymas arba draudimas: „Nežudyk“. Matydamas kitą žiūrint į mane arba girdėdamas jo balsą, aš „žinau“, kad esu įpareigotas. Tiesioginis kito patyrimas yra bet kurios galimos etikos šaltinis. Kito egzistencija atskleidžia man mano pareigas. Kito veidas arba kito kalba suardo mano ego pasaulį.

  • Microsoft Word 89 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (889 žodžiai)
  • Universitetas
  • Modesta
  • Dialogo filosofija
    10 - 6 balsai (-ų)
Dialogo filosofija. (2015 m. Rugsėjo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/dialogo-filosofija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 21:34
×