Didžioji Vakarų bažnyčios schizma


Didžioji Vakarų bažnyčios schizma. Prancūzijos karaliaus Pilypo Gražiojo ir Popiežiaus Bonifaco VIII konfliktas. Popiežiai Avinjono tremtyje. Popiežiaus Grigalijaus XI sugrįžimas į romą. Popiežius Urbonas VI ir schizmos pradžia. Schizmos panaikinimo būdų paieška ir konciliarizmas. Imperijos ir Anglijos karalystės bendradarbiavimas panaikinant schizmą. Konstancos susirinkimas. Schizmos pasekmės bažnyčiai ir visuomenei.


Konfliktas tarp Bonifaco VIII ir Prancūzijos karaliaus Pilypo IV prasidėjo tuo laiku kai buvo plečiamos tautinės valstybės ir troškimas suvienyti galingųjų monarchų valdžią. Konfliktas tarp monarchų ir Romos bažnyčios iki Pilypo IV (Gražiojo) atėjimo į valdžią tik aštrėjo. Prancūzijoje valstybės centralizavimas ir tautinės valstybės kūrimas prasidėjo nuo Kepetingų dinastijos karalių. Pilypas Gražusis savo valdymo metu susikvietė geriausius teisininkus ir nedvejodamas pašalino dvasininkus iš dalyvavimo teisiniuose ir administraciniuose reikaluose. Dvasininkams Anglijoje ir Prancūzijoje reikėjo mokėti mokesčius už tarpusavio karus. Tokioms sąlygoms atsiradus Bonifacas VIII ėmė priešintis. Mokesčius jis laikė tradicinių dvasininkijos teisių įžeidimu ir 1296 m. išleido Clericis laicos bulę, kuri uždraudė iš dvasininkų rinkti mokesčius be išankstinio popiežiaus sutikimo. Būtent išleidus šią bulę ir prasidėjo konfliktas tarp Bonifaco ir Pilypo. Pilypas atsakydamas į šią bulę panaikino pinigų eksportavimą iš Prancūzijos į Romą. Šie pinigai buvo pagrindinis šaltinis, kurio dėka bažnyčia veikė. Bonifacas tokį Pilypo poelgį užginčijo sakydamas, kad Dievas popiežius paskyrė aukščiau už karalius ir karalystes.

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (775 žodžiai)
  • Universitetas
  • Anastasija
  • Didžioji Vakarų bažnyčios schizma
    10 - 6 balsai (-ų)
Didžioji Vakarų bažnyčios schizma. (2016 m. Gegužės 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/didzioji-vakaru-baznycios-schizma.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 04:10
×