Didžiosios Britanijos užsienio politikos ypatumai


Didžiosios Britanijos užsienio politikos ypatumai. Didžiosios britanijos užsienio politikos ypatumai. Klaipėdos universitetas (LietuvaAnotacija. Įvadas. Tikslas Objektas. Uždaviniai. Didžiosios Britanijos ir JAV transatlantiniai santykiai. Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos bendradarbiavimo ypatumai. Didžiosios Britanijos Pasitraukimas iš Europos Sąjungos.


Tikslas - išanalizuoti pagrindinius Didžiosios Britanijos užsienio politikos niuansus Europos Sąjungos ir JAV atžvilgiu nuo įstojimo į Europos Sąjungą iki „Brexit“.

Objektas. Didžiosios Britanijos užsienio politikos ypatumai nuo įstojimo į Europos Sąjungą iki „Brexit“.

Išanalizuoti transatlantinius Didžiosios Britanijos ir JAV santykius bei jų palaikymo motyvus.

Apžvelgti dabartinę susiklosčiusią situaciją dėl Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos.

Metodai. Mokslinių ir publicistinių šaltinių lyginamoji, loginė analizė ir apibendrinimas.

Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu atsiradusi Didžiosios Britanijos užsienio politikos kryptis padėjo reikšmingus pagrindus XX a. valstybės užsienio politikos tikslų ir prioritetų formulavimui. Galima teigti, jog vienas pagrindinių šalies tikslų tarptautiniuose santykiuose buvo išlaikyti valstybės turimą didžiosios galybės statusą, taip pat stiprinti savo įtaką tarptautiniu aspektu. Šio tikslo įgyvendinimui pasirinkta sąjungų su įtakingomis valstybėmis formavimo strategija. Verta pažymėti, jog būtent Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu užsimezgę glaudūs Didžiosios Britanijos ir JAV ryšiai leido valstybei išlaikyti savo, kaip didžiosios galybės, statusą pasaulyje. Kitas reikšmingas momentas šios valstybės tarptautiniuose santykiuose – narystės Europos Sąjungoje pradžia. Glaudus bendradarbiavimas su strateginėmis Sąjungos partnerėmis leido prisiimti lyderės vaidmenį žemyne. Tačiau dvejopa Didžiosios Britanijos užsienio politika iki šių dienų kėlė intensyvias diskusijas – kurią kryptį tarptautiniuose santykiuose valstybei naudingiausia pasirinkti, siekiant kuo efektyviau įgyvendinti savo nacionalinius interesus.

Didžiosios Britanijos ir JAV tarptautinius santykius ir bendradarbiavimą galima vertinti tiek politiniu, tiek kariniu, tiek ir ekonominiu požiūriais. Galima teigti, jog šias valstybes sieja ne tik bendri interesai, bet ir bendras istorinis palikimas, kalba ir kultūra. Vertinant politinius šių šalių santykius, pažymėtinas nacionalinių interesų panašumas, abi valstybes siejanti istorija, bendra kalba ir kultūra. JAV ir Britanijos glaudus bendradarbiavimas pasižymi ir išskirtiniu valstybių vadovų asmeniniu bei politiniu bendradarbiavimu. Žymiausi tokio bendradarbiavimo pavyzdžiai galėtų būti W. Churchill ir F. D. Roosevelt, M. Thatcher ir R. Reagan bei T. Blair ir G. W. Bush bendradarbiavimas. Valstybių transnacionalinių santykių pradžia sutapo su Antruoju pasauliniu karu, o W. Churchill ir F. D. Roosevelt bendradarbiavimas tapo šių valstybių santykių pagrindu (Reynolds, 1985). Vienu reikšmingesnių politinio bendradarbiavimo rezultatų laikytinas 1941 m. Atlanto Chartijos pasirašymas tarp F. D. Roosevelt ir W. Churchill dėl nacionalinės politikos bendrų principų sprendžiant su pasaulio ateitimi susijusius klausimus.

Didžiosios Britanijos ir JAV bendradarbiavimo laikotarpiu Britanija įrodė, jog gali būti ne tik patikima, bet ir nuolatinė JAV sąjungininkė. Čia svarbu paminėti, kad Didžioji Britanija ne tik pripažino JAV lyderystę NATO, tačiau buvo aktyvi amerikiečių užsienio politikos strateginių tikslų šalininkė bei „stiprus atlantistinis balsas“ Europos Sąjungoje (The Strategic Defence Review White Paper, 1998). Taigi, glaudžią britų sąjungą su JAV ir toliau galima vertinti kaip Didžiosios Britanijos užsienio ir saugumo politikos pagridą. Verta pažymėti, kad nauda iš šio bendradarbiavimo yra abipusė. Pavyzdžiui, JAV svarbu palaikyti santykius su lojalia sąjungininke, tuo labiau, kad Didžioji Britanija yra branduolinė valstybė, kuri yra stipri karinėje srityje, taip pat ji turi veto teisę JT Saugumo Taryboje. Be to, Britanijos narystė ES suteikė JAV galimybę sustiprinti savo įtaką Europoje. Tuo tarpu Didžiajai Britanijai partnerystė su JAV leido išlaikyti savo įtaką tarptautinėje politikoje. Kita vertus, Didžiosios Britanijos užsienio politikos kritikų teigimu, susikirtus britų ir amerikiečių interesams, šių valstybių galios asimetrija reikštų, jog Britanija turi sutikti su JAV pozicija vardan bendradrabiavimo teikiamos naudos.

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2965 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eglė
  • Didžiosios Britanijos užsienio politikos ypatumai
    10 - 2 balsai (-ų)
Didžiosios Britanijos užsienio politikos ypatumai. (2019 m. Sausio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/didziosios-britanijos-uzsienio-politikos-ypatumai.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 27 d. 17:26
×