Dietalogija Valgymo sutrikimai Nervinė anoreksija ir nervinė bulimija


Įvadas. Literatūros apžvalga. Valgymo sutrikimai. Nervinė anoreksija. Nervinė bulimija. Valgymo sutrikimų problema. Valgymo sutrikimų gydymas. Mitybos rekomendacijos. 13 literatūros sąrašas.

Kai kurie mokslininkai valgymo sutrikimo priežasčių ieško pacientų šeimose ir nurodo per didelę globą, pernelyg didelį artumą, konfliktų sprendimų trūkumą, neaiškias ribas tarp šeimos narių. Kartais pacientas gali elgtis kaip „tėviškas vaikas“ arba kuris nors iš tėvų gali elgtis labiau kaip draugas, bet ne kaip tėvas. Vis dėlto „tipiškos“ nervinės anoreksijos šeimos nėra. Kai kurių tyrimų duomenimis, yra ryšys tarp vaikystėje patirtos seksualinės prievartos ir vėliau atsirado valgymo sutrikimo ( Fisher et al.,1995).

Šie sutrikimai pasireiškia patologiška baime pastorėti, nepasitenkinimu savo kūno išvaizda ir siekimu ją pagerinti badaujant, piktnaudžiaujant šlapimą varančiais, vidurius laisvinamaisiais vaistais ar mankštinantis iki išsekimo (Lapkauskienė, 2004).

Nervine anoreksija dažniausiai (94–95 proc.) suserga mergaitės ir jaunos moterys. Dažniau pasireiškia jaunoms norinčioms suliesėti 13-14 metų mergaitėms, 17–20 metų merginoms. Įvairios stadijos nurodo 0,5–1,9 proc. pilno nervinės anoreksijos sindromo paplitimą moterų populiacijoje (Lapkauskienė, 2004). Štai DSM III ligų klasifikacija (1980 m.) nurodo, kad 1 iš 250 paauglių serga nervine anoreksija .Dar aukštesnis procentas nurodomas tiriant specifines tiriamųjų imtis, pvz. Koledžo studentes ,tuomet paplitimas siekia iki 3 proc. Nespecifinės nervinės anoreksijos (arba dalinio sindromo) paplitimas nėra žinomas.

1.3 Nervinė bulimija

Pagrindiniai nervinės bulimijos požymiai: priepuolinio valgymo ciklai, po jų – nesveiki kompensaciniai mechanizmai, specialiai sukeliamas vėmimas, intensyviai sportuojama, badaujam, vartojama vidurių laisvinamieji vaistai, dietinės piliulės. Egzistuoja tam tikras valgymo sutrikimų spektras, o 10-30 proc. pacientų kažkurio ligos laikotarpiu vienas vyraujantis sutrikimas virsta kitu. Dažniausiai nuo nervinės anoreksijos pereina prie nervinės bulimijos, nors gali būti ir priešingai.

Dauguma moterų kenčia nuo piknaudžiavimo substancijomis (svorį mažinančių vaistų ir laisvinamųjų medikamentų naudojimas) bei valgymo sutrikimų. Remiantis tyrimais atskleidžiama, kad moterys su valgymo sutrikimais susiduria penkis kartus dažniau negu su alkoholio ir narkotikų vartojimo rizika (Thompson et al.,1998).

Dėmesys atkreipiamas į vienišas moteris, kurios išgyvena dėl kiekvienos savo kūno linijos, siekdamos būti seksualiomis, patraukliomis bei kuo ilgiau išlikti jaunomis. Neoficialiai pripažinta, kad vyresnio amžiaus moters veidas nėra tinkamas įvaizdžiui formuoti filmuose, mados industrijoje, reklamoje, žiniasklaidoje bei televizijoje, apie tokias moteris užsimenama tik kalbant apie krūties vėžį, menopauzę ar kitokias medicinines būkles. Pastaruoju metu manoma, kad toks moters amžius ne problema, nes kūnas gali būti „tvarkomas“ medicininėmis technologijomis: chirurgijos bei kosmetologijos, pvz. krūtų implantai, nosies, raukšlių lyginimo ir kt. operacijos (Maine, 2000).

Psichoterapija – tai psichologinis gydymo metodas, paciento bei psichoterapeuto bendravimas, jos užduotis yra gydyti žmones psichologinėmis priemonėmis. Ši terapija ypač efektyvi esant valgymo sutrikimams. Psichoterapijos metodų yra daug. Gydant valgymo sutrikimus gali būti taikoma psichoanalitinė-psichodinaminė psichoterapija, įtaigos metodai, elgesio terapija. Pagal tai, su kuo dirbama, skiriamos individuali, grupinė ir šeimos psichoterapija (Šerpytytė, 2008; Bunevičius,1999).

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2015 m.
  • 14 puslapių (3335 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aire
  • Dietalogija Valgymo sutrikimai Nervinė anoreksija ir nervinė bulimija
    10 - 9 balsai (-ų)
Dietalogija Valgymo sutrikimai Nervinė anoreksija ir nervinė bulimija. (2015 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/dietalogija-valgymo-sutrikimai-nervine-anoreksija-ir-nervine-bulimija.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 20 d. 03:23
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!