Dievo buvimas?


Ar egzistuoja Dievas? Pasidomėjau apie 90 žmonių pasaulyje tiki Dievo ar kokios nors aukštesnės jėgos egzistavimu. Tiki, vadinasi apie tai mąsto ir manyčiau ne be priežasties. Jei būtume Anzelmo Kenterberiečio šalininkai, galėtume drąsiai teigti, kad Dievas yra. Vargu ar ši jo įžvalga tobulai tinka interpretuoti nųdieną. Šiandien toks bandymas įrodyti Dievą sukeltų juoką ar dar daugiau savo atžvilgiu sukeltum priešiškumą. Tad kaip yra iš tiesų yra ar ne? Tikiu – netikiu, esu krikščionis ar budistas – nesvarbu, bet racionaliai mąstydamas turiu suvokti, kad tikrai yra kažkas aukščiau už mane, aukščiau už tai, kas materialu, yra kažkas, kas valdo mano likimą. Dievo buvimo pajautimas yra įdėtas į mūsų širdis.

Judėjimo supratimas, veikiančioji priežastis, galimybės ir būtinybės supratimas, daiktų laipsniškumas ir daiktų valdymo supratimas. Štai šie penki Dievo buvimo įrodymo būdai, kuriais privalėtume operuoti. Kiekvienas reiškinys turi savo priežastį. Galiausiai turi būti pirminė priežastis, davusi pradžią visam kam. Juk privalo būti ir pirmasis postūmis ir ta vienintelė amžina Būtis, be kurios nebūtų nieko. Tai - priežastis, kuri visa, kas egzistuoja gamotoje, nukreipianti į tam tikrą tikslą. Visa tai Tomas Akvinietis talpina į mums puikiai žinomą Dievo sąvoką.

Judintojas. Logiška manyti, kad galime sudaryti judančiųjų eilę ir taip pat besiremdami protu suvokti, kad tas pats objektas negali būti judinantis ir judantysis kartu, galime daryti išvadą, kad ši begalybė gali baigtis tik pirmuoju Judintoju. Juk pradžia turi būti.

Priežastis. Potencija turi galimybę virsti aktu. Suvokdami ir tai, kad aktas yra ankstesnis nei potencija, galėtume tekti, jog jame yra kažkokia stumianti Būtis. Ir niekas negali būti paties savęs priežastimi. Vėlgi eilė, kurios pradžioje turi būti pirmasis stimulas.

Galimybė ir būtinumas. Daugelis objektų arba gali būti, arba ne. Jei nebūtų visa organizuojančios ir būtinumą reguliuojančios priežasties, ritmiškumo, darnos kūrėjo – dalis ar net viskas papraščiausiai išnyktų ar net nebūtų galėję egzistuoti.

  • Filosofija Analizė
  • Microsoft Word 10 KB
  • 2014 m.
  • 2 puslapiai (777 žodžiai)
  • Rasdita
  • Dievo buvimas?
    10 - 4 balsai (-ų)
Dievo buvimas?. (2014 m. Rugsėjo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/dievo-buvimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 17:18
×