Difterija biologijos referatas


Įvadas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Difterija. Difterijos užkratas. Difterijos Korinebakterijos. T. gravis. T. mitis. T. intermedius. Ligos simptomai. Užsikrėtimo būdai. Užkrato tyrimas bei prevencija. Profilaktika. Geografinis paplitimas. Istorija. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas: apžvelgti ir susipažindinti su difterijos tema, jos aktualumu.

Difterija ( diphtheria ) – yra ūminė toksikoinfekcinė liga, kuriai būdinga temperatūros pakilimas, bendra organizmo intoksikacija, nosiaryklės, tonsilių, gerklų gleivinės uždegimas ir fibrininis, sunkiai nuimamas apnašas. Ši bakterija yra paplitusi tose šalyse, kur vaikai yra nereaguliariai skiepijami nuo šios ligos

Difteriją sukelia bakterija Corynebacterium diphtheriae. Tai - gramneigiama, specifinį toksiną gaminanti bakerija. Difterija serga 1 – 4 metų, rečiau – vyresni vaikai, paaugliai. Infekcijos šaltinis – sergą difterija, rekonvalescentai ir sveiki asmenys. Užsikrečiama nuo sergančiojo, per orą lašeliniu būdu, rečiau – per dulkes, užkrėstus daiktus ir rečiausiai – per maistą. Difterijos korinebakterijų įėjimo į organizmą vartai – nosiaryklės gleivinė ir žymiai rečiau – akių junginė, lytinių organų gleivinė (mergaitėms ) , žaizdos, oda (mažiems vaikams ) Retais atvejais procesas iš nosiaryklės nuslenka į gerklas ir bronchus. Susidarius difterinėms plėvėms, susiaurėja gerklų spindis ir ligonis gali uždusti (krupas). Persirgę difterija, 10-14 dienų ar net 2-4 mėnesius gali likti bakterijų nešiotojas. Inkubacinis periodas trunka 2– 7 dienas. Pagal pirminio proceso lokalizaciją skiriama:

Tai yra gramteigiamos, plonos, tiesios ar kiek lenktos, nejudrios, apvalokais galais lazdelės. Kai kurių lazdelių galai gali būti nusmailėję ar kiek sustorėję.

Šios lazdelės auga paprastose terpėse, kaip kad: Rū (sukrešinto arklio serumo terpė), Lefterio terpė, kraujo agaras, Marteno buljonas ir kt.

Difterijos korinebakterijų tipai tarpusavyje skiriasi kolonijų pobūdžiu standžiose terpėse ir skirtingų polisacharidų skaidymu. Ligos sunkumas nesusijęs su difterijos korinebakterijų tipais. Jų yra trys:

2.1. T. gravis kolonijos telūrito terpėje yra R formos, stambokos, matinio blizgesio, pilkšvos, plokščios, šviesesniais spinduliškai karpytais kraštais. Fermenyuoja krakmolą, glikogeną, dekstriną.

2.2. T. mitis kolonijos telūrito terpėje yra S formos, mažesnės negu T. gravis, pusapvalės, blizgančios, tamsiai pilkos ar judos. Nefermentuoja krakmolo, glokogeno ir ne visada fermentuoja dekstriną.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1748 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gabija
  • Difterija biologijos referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Difterija biologijos referatas. (2017 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/difterija-biologijos-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 14:13
×