Diktatūros ir demokratijos palyginimas


Demokratija ir diktatūra. Kuri valdymo forma yra pranašesnė demokratija ar diktatūra. Demokratija ir diktatūra šiuolaikiniame pasaulyje.


Kiekviena valstybė norėdama vystytis,tobulėti,pasiekti pripažinimą visame psaulyje privalo apsispręsti, kuriuo keliu yra palankiausia eiti. Šis kelias dažnai yra vadinamas valstybės valdymo forma.Valstybės valdymo formų pasaulyje yra ganėtinai daug:monarchija,anarchija,demokratija,diktatūra,oligarchija ir daug kitų, tačiau dažniausiai išskiriamos dvi:demokratija ir diktatūra.

Priešinga valstybės valdymo forma yra diktatūra.Jai būdinga vieno asmens arba grupės žmonių valdymas paremtas jėgos demonstravimu siekiant visiško dominavimo arba ginant savo interesus.

Norint suvokti,kuri valdymo forma yra pranašesnė neužtenka lyginti vieno, kurio nors išskirtinio aspekto,reikia atsižvelgti į daugelį kriterijų kaip pavyzdžiui: valstybės valdžios pasiskirskymas,valstybės ekonomika,valstybės galia,žmonių teisės ir laisvės bei tikėjimas. Tik palyginus šiuos aspektus galima teigti ,kad viena valstybės valdymo forma yra pranašesnė už kitą.

Valdžios pasiskirstymas demokratijoje.Tauta demokratijoje turi aukščiausią valdžią,tačiau pati valdyti šalies negali,todėl privalo paskirti savo atstovus,kurie geriausiai nusimano apie tam tikras valstybės valdymo sritis.Tokiu būdu demokratijoje valdžia pasidalina į 3dalis: leidžiamaja,teismine ir vykdomaja.Vienas iš valdžių padalijimo pagrindėjų buvo XVIIIa. filosofas Šarlis Monteskjė, jis teigė,kad valdžių padalijimas yra būtinas norint žmonėms suteikti teises ir laisves ir taip išvengti galimo despotizmo. Ledžiamoji valdžia rūpinasi įstatymų leidyba,vykdomoji,kad priimti įstatymai būtų vykdomi, o teisminė-baudžia, kai įstatymų nesilaikoma. Tauta užima labai atsakingą padėtį, nes tautos išrinkti atstovai apspęs šalies aeitį,todėl tauta privalo gilintis kokius atstovus išrenka, kad jie gebėtų atlikti iškeltus reikalavimus: „Ji pavyzdžiui, žino, kad kažkoks žmogus daug ir sėkmingai kariavo ir štai ji jau geba išrinkti karo vadą.Ji žino, kad kažkoks teisėjas nuoširdžiai atlieka savo pareigas,niekada nebuvo papirktas ir kad žmonės apskritai juo patenkinti,- jis jau tinkamas į pretorius“(Montesquieu „Apie įstatymų dvasią“, 10psl. 3-8eil.). Tautos išrinkti atstovai nenori nuvilti savo „darbdavių“,todėl jie stengiasi būti dori ir garbingi,atlikti savo pareigas visapusiškai, kad juos išrinktų į valdžią pakartotinai.Šis aspektas demokratijoje yra labai naudingas , nes jis sukuria abiejų šalių tiek „Darbdavių“(tautos), tiek „Darbininkų“(tautos atstovų) atsakingumą ir rimtą požiūrį į valstybę.

Diktatūroje visa valdžia suteikta vienose rankose.Kadangi diktatorius į valdžią atėjo jėgos pagalba jis nejaučia jokios atsakomybės prieš tautą.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 64 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1979 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edvinas
  • Diktatūros ir demokratijos palyginimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Diktatūros ir demokratijos palyginimas. (2017 m. Gegužės 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/diktaturos-ir-demokratijos-palyginimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 06:09
×