Dirvotyra konspektas


Paaiškinti platuminį horozintalų ir vertikalų dirvožemių zoniškumą. Platuminis dirvožemių zoniškumas Vertikalusis dirvožemių zoniškumas. Pelkėjimo durpėjimo procesas. Senoji dirvožemio klasifikacija. Pagrindiniai dirvožemių tipai. Jauriniai pelkiniai dirvožemiai JP. Velėniniai karbonatiniai dirvožemiai VK. Velėniniai glėjiniai dirvožemiai VG. Naujoji Lietuvos dirvožemių klasifikacija. Giliai glėjiški ar giliai glėjiniai.


Mokslas apie dirvodaros veiksnius sudarė sąlygas suformuluoti sampratą apie dirvožemių zonas kaip pagrindinį planetos dirvožemio dangos išidėstymą. Dirvodaros veiksnių koncepcija ir jų dėsningas geografinis išsidėstymas Žemės paviršiuje leido V. Dokučajevui teigti, kad dirvožemiai Žemės paviršiuje išsidestę ne atsitiktine tvarka, bet pagal bendrą zoniškumo dėsnį, o kiekviena gamtinė zona turi savąjį “zoninį” dirvožemio tipą.

Vertikalusis dirvožemių dangos zoniškumas (juostiškumas) buvo atskleistas ir aprašytas irgi V.Dokučajevo.

Klimatas turi įtakos vandens garavimui, uolienų ardymui – erozijai, dirvožemio išplovimui (jaurėjimui), vegetacijos trukmei, augalijos rūšinės sudeties ir produktyvumo pasiskirstymui. Lt klimatas yra pereinamas tarp jurinio ir kontinentinio. Didelės įtakos Lt klimatui turi turi Baltijos jūra, dėl to jis palyginti yra švelnus. Būna šiltokos žiemos su atodrėkiais, vėsokos pavasaris, vidutiniškai šilta vasara, šiltas ir lietingas ruduo. Vidutinė metinė temperature yra +6 oC. kritulio vidutiniskai iskrenta per metus 540 – 840mm. Daugelis krituliu iškrenta vasara ir rudeni.

Lietuvos teritorijoje dirvožemiai susiformavo, vykstant jaurėjimo, velėnėjimo, pelkėjimo (durpėjimo) ir glėjėjimo procesams

Jauriniai dirvožemiai sudaro apie 50% visų Lietuvos dirvožemių. Jie susidaro ariamose žemėse ir miškuose. Jauriniai dirvožemiai susidarė aukštesnėse, gerą nuotakumą turinčiose reljefo vietose įvairios granuliometrinės sudėties sausose arba normalios drėgmės nekarbonatingose uolienose. Daugiausia jaurinių dirvožemių yra vakarinėje ir rytinėje respublikos dalyse.

  • Microsoft Word 94 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1036 žodžiai)
  • Kolegija
  • Joana
  • Dirvotyra konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Dirvotyra konspektas. (2017 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/dirvotyra-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 03 d. 02:22
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo