Dirvotyra


Dirvožemio grūdėtumas. Kurie dirvozemiai pagal grudetuma labiausiai tinka zemdirbystei. Dirvotyros referatai. Rudžemiai labiausiai tinka. Kurie dirvozemiai pagal grudetuma tinka labiausiai zemdirbystei. Dirvožemiai pagal grūdėtumą. Dirvotyra ir pagrindiniai uzdaviniai. Rudzemiai tinka. Dirvožemio savybė grūdėtumas. Dirvozemio. grudetumas.

Dirvožemio granuliometrinė sudėtis, jos charakteristika ir reišmė žemės ūkio augalams. Dirvožemio ph. Kiek ph esant būtina dirvožemius kalkinti? Dirvožemio organinė medžiaga ir humosas. Koks yra vidutinis humoso kiekis priemoliuose? Vyraujantys lietuvos dirvožiamiai – išplautžiamiai. Pagrindiniai dirvožemio horizontai ir sluoksniai. Ūkiniu požiūriu geriausi lietuvos dirvožemiai – rudžemiai. Ūkiniu požiūriu nederlingiausi lietuvos dirvožemiai – smėlžemiai ir pradžiažemiai. Žemių vertinimas tikslai ir uždaviniai. Pagrindiniai žemės vertinimo principai. Pašarų cheminė sudėtis ir maisto medžiagų fiziologinė reikšmė. Veislės ir individualių savybių įtaka karvių pieningumui ir pieno kokybei. Biologiniai ir ūkiniai žemės ūkio gyvūnų ypatumai. Galvijų auginimo technologijos mėsos gamybai. Šėrimo įtaka karvių pieningumui, pieno kokybei ir savikainai.

Dirvožemis - viršutinis, purus žemės plutos sluoksnis, susidaręs paviršutinėse uolienose, veikiamas vandens, oro, gyvųjų organizmų, ir gebantis duoti augalų derlių, pagrindinį žemės ir miškų ūkio gamybos priemonė. Nuo dirvožemio fizinių savybių priklauso, kiek dirvožemiuose susikaupia augalams reikalingų maisto madžiagų ir ar jiems užtenka vandens bei oro. Dirvožemių fizines savybes galima suskirstyti į bendrąsias ir fizines-mechanines. Prie bendrųjų fizinių savybių priklauso dirvožemio (kietosios dalies) lyginamasis svoris. Įvairių dirvožemių lyginamasis svoris yra nuo 1,3 iki 2,75 g/cm. Dirvožemio savybės priklauso ir nuo jo struktūringumo - gebėjimo susiskaidyti į įvairaus dydžio bei formos grumstelius. Pagal tų grumstelių formą skiriamos įvairios dirvožemių struktūros: tarpinė, riešutinė, grūdinė, plytelinė, plokštelinė ir kt. Kai kurių dirvožemių skirtingų horizontų sava struktūra. Lemiami struktūringumo veiksniai yra dirvožemio koloidai (0,0001 mm), kurie suklijuoja dirvožemio daleles į atskirus struktūrinius agregatus, ir kalkės, suteikiančios jiems patvarumo. Didesniu strukūringumu pasižymi sunkesni, o mažesniu - lengvesni dirvožemiai. Dirvožemio tankumas išreiškiamas tūrio masėdirvožemio poringumu vadiname bendrą visų jame esančių porų bei tarpelių tūrį, išreikštą dirvožemio tūrio procentais. Didžiausias poringumas būdingas viršutiniams dirvožemio sluoksniams - 50-70% (durpių - 90%), o mažesnis - 35-50% - gilesniems. Grūdėtumas – tai dirvožemio mineralinės medžiagos rupumo ar smulkumo laipsnis. Nuo jo priklauso daugelis dirvožemio cheminių ir fizinių sąvybių. Grūdėtumą lemia smėlio, dūlkių ir molio dalelių sąntykis. Pagal tai dirvožemis skyrstomas: rūpus smėlis, dūlkės, molis. Didesnės už rupų smėlį dalelės vadinamos akmenimis. Nuo grūdėtumo priklauso dirvožemio poringumas, drėgmės imlumas, vandens laidumas, oro ir šilumos rėžimas taip pat maistingųjų medžiagų gausa, jų prieinamumas augalams. Žemdirbystei labiausiai tinka priemolis. Jis yra atsparus erozijai, išlaiko drėgmę ir maistingąsias medžiagas, yra gerei vėdinamas ir gana lengvai apdirbamas.

Iš dirvožemio fizinių-mechaninių savybių svarbiausios yra plastiškumas, brinklumas ir rišlumas. Dirvožemio plastiškumas yra jo gebėjimas keisti savo formą veikiant kokiai nors išoriniai jėgai. Brinklumas - dirvožemio savybė didinti savo tūrį drėkstant. Rišlumas rodo dirvožemių gebėjimą pasipriešinti išorinėms jėgoms, besistengiančioms perskirti susijusias dirvožemio daleles.

  • Žemės ūkis Špera
  • Microsoft Word 59 KB
  • 2011 m.
  • 11 puslapių (7584 žodžiai)
  • Dirvotyra
    10 - 3 balsai (-ų)
Dirvotyra. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/dirvotyra.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 01:08
×