Dirvožemio klasifikavimas Lietuvos dirvožemio tipai ir potipiai


Lietuvos dirvožemių klasifikacija. Dirvozemio klasifikacija. Dirvozemiu tipai. Lietuvos dirvožemių tipai. Dirvožemių klasifikacija. Dirvozemio tipas. Kauno miesto dirvožemio tipas. Lietuvos dirvozemio klasifikacija. Dirvožemio rūšys. Dirvozemio tipai lietuvoje.

Dirvožemio klasifikacija. Pasaulio dirvožemių grupės. Lietuvos dirvožemio tipai ir potipiai. Pradžiažemiai. Kalkžemiai. Rudžemiai. Išplautžemiai. Palvažemiai. Balkšvažemiai. Smėlžemiai. Jauražemiai. Šlynžemiai. Durpžemiai. Salpžemiai. Trąšažemiai. Literatūra.

Dirvožemių pažinimas, apskaita ir racionalus naudojimas neįmanomas be jų klasifikavimo. Klasifikacijos tikslas – palengvinti dirvožemių nagrinėjimą ir praktinį naudojimą. Dirvožemių klasifikavimas yra jų skirstymas pagal svarbiausias savybes, derltaksonomija yra mokslas apie objektų klasifikacijos principus, metodus, taisykles. Taksonominiai vienetai – tai klasifikaciniai ar sisteminiai vienetai, parodantys tam tikrą objektų klasę, rangą arba vietą sistemoje ir nusakantys jų apibūdinimo tikslumo arba detalumo lygį. Dirvožemis klasifikuojamas į grupes, pogrupius, gentis, rūšis, porūšius, atmainas, kategorijas ir pokategorius.

Dirvožemio grupė (tipo atitikmuo) – klasifikacijos pirmojo lygio sistematinis vienetas, jungiantis vienodomis klimato, hidrologinėmis ir biologinėmis sąlygomis besivystančius, panašios pagrindinių genetinių horizontų sistemos ir savybių dirvožemius. Dirvožemio grupėje iš visų dirvodaros procesų aiškiai išsiskiria pagrindinis, pavyzdžiui jauražemiai, juodžemiai. Šis sistematinis vienetas yra pagrindinis ir skirstomas į smulkesnius arba jungiamas į stambesnius vienetus. Vieno tipo dirvožemiams būdingi šie požymiai.

Dirvožemio gentis išskiriama pogrupyje pagal kokybinius genetinius požymius, susidariusius veikiant vietos sąlygų kompleksui: dirvodarinių uolienų sudėčiai, gruntinių vandenų gyliui ir sudėčiai.

Dirvožemio rūšis – dirvožemio grupėje, gentyje besiskirianti pagrindinių dirvodaros procesų, lemiančių dirvožemio grupę, pogrupį ir gentį, išsivystymo laipsniu. Pavyzdžiui, jauražemiai pagal jaurėjimo intensyvumą skirstomi į mažai, vidutiniškai ir labai pajaurėjusius.

Dirvožemio porūšis – dirvožemio rūšies grupė, besiskirianti šalutinio dirvodaros proceso išsivystymo laipsniu. Pavyzdžiui, vidutinio storio mažai humusingo juodžemio porūšis, gali būti mažai, vidutiniškai ir labai įdruskėję dirvožemiai.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2011 m.
  • 14 puslapių (3485 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaida
  • Dirvožemio klasifikavimas Lietuvos dirvožemio tipai ir potipiai
    10 - 1 balsai (-ų)
Dirvožemio klasifikavimas Lietuvos dirvožemio tipai ir potipiai. (2011 m. Sausio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/dirvozemio-klasifikavimas-lietuvos-dirvozemio-tipai-ir-potipiai.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 09 d. 13:19
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo