Dirvožemio mechaninės sudėties ir poringumo nustatymas


Dirvožemio mechaninės sudėties ir poringumo nustatymas. Darbo tikslai. Nustatyti duoto dirvožemio ėminio poringumą ir poringumo koeficientą. Nustatyti duoto dirvožemio ėminio mechaninę sudėtį jį frakcionuojant įvairaus akučių dydžio sietais. Įvertinti atskirų frakcijų kiekį ėminyje procentais. Teorinė dalis. Darbo eiga. Dirvožemio poringumo nustatymas. Skaičiavimai. Dirvožemio mechaninės sudėties nustatymas. Skaičiavimai. Išvados. Literatūra.

Kiekybiškai poringumas p išreiškiamas dirvožemio visų porų ir plyšių tūrio (vp) santykiu su visu tūriu (vb):

Poringumo koeficientas e išreiškiamas dirvožemio visų porų ir plyšių tūrio (vp) santykiu su dirvožemio skeleto tūriu (vs)

Poringumas dažniausiai išreiškiamas procentais, o poringumo koeficientas – vieneto dalimis.

3. 1, 2, 3, 4, 5 mm skersmens akučių sietai;

Pasverti stiklinę (m1, g), į ją supilti orasausio dirvožemio mėginį ir nustatyti jo tūrį Vd (cm3). Stiklinę su dirvožemiu pasverti (m2, g).

Į dirvožemį stiklinėje įsmeigiamas stiklinis vamzdelis, kad sotinimas vyktų iš apačios ir visas dirvožemio porose esantis oras būtų išstumiamas į viršų. Pipete į vamzdelį lašinamas vanduo ir stebimas sotinimas. Žiūrėti, kad tiesiogiai iš biuretės nepatektų vandens ant dirvožemio. Kai dirvožemio paviršiuje susidaro plona vandens plėvelė, sotinimas baigiamas. Pipetės viršų užspaudus pirštu, ji atsargiai ištraukiama iš stiklinės. Stiklinė su įsisotinusiu mėginiu pasveriama (m3, g). Apskaičiuojama kiek sunaudota vandens mėginio įsotinimui (Vv,cm3).

čia ρv – vandens tankis, g/cm3. Priimama, kad ρv =1000 g/cm3.

Apskaičiuojami dirvožemio skeleto (ρd), įsotinto dirvožemio (ρsot) ir kietų dalelių (ρs) tankiai pagal formules:

Pasveriama stiklinė (300 ml) (m1, g), į ją iki žymos supilamas orasausis dirvožemio mėginys. Pasveriama stiklinė su dirvožemiu (m2, g). Apskaičiuojama dirvožemio ėminio masė:

Ėminys sijojamas per skirtingo akučių dydžio sietus. Sijojimas pradedamas per didžiausio akučių dydžio sietą ir baigiamas mažiausio akučių dydžio sietu. Kiekviena atskirta frakcija supilama į žinomo svorio (m4, g) plastikinį indelį ir pasveriama (m5, g). Apskaičiuojama kiekvienos frakcijos masę:

  • Chemija Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 92 KB
  • 2014 m.
  • 6 puslapiai (1471 žodžiai)
  • Karolina
  • Dirvožemio mechaninės sudėties ir poringumo nustatymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Dirvožemio mechaninės sudėties ir poringumo nustatymas. (2014 m. Spalio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/dirvozemio-mechanines-sudeties-ir-poringumo-nustatymas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 12:28
×