Dirvožemio vanduo referatas


Dirvožemio fizinės savybės. Dirvožemio sorbcija. Dirvožemų tipai. Dirvožemio vanduo. Gruntinis vanduo.


Nuo dirvožemio fizinių savybių galime sužinoti kiek iš jo bus pasisemta augalų naudai reikalingų maisto medžiagų ir ar jiems užtenka oro, bei vandens. Dirvožemio fizinės savybės skirtosi į bendrąsias ir fizines. Bendrosioms fizinėms savybėms yra priskiriamas ir dirvožemio tankis. Dirvožemių lyginamasis svoris yra 1,3 – 2,75 g/cm³.

Dirvožemio tankis išreiškiamas masės tūrinio tankio rodikliais. Pagal tankį skiriami tokie dirvožemiai:

Dirvožemio poringumas – tai esančių porų ir tarpelių tūris išreikštas dirvožemio tūrio procentais. Pats didžiausias poringumas, nėra labai būdingas apatiniams dirvožemio sluoksniams, todėl jis yra mažesnis – 35 – 50 %, o viršutiniams sluoksniams aukštesnis – 50 – 70 %.

Dirvožemio fizinėse – mechaninėse savybėse pabrėžiamas plastiškumas, brinklumas ir rišlumas:

Dirvožemio plastiškumas – tai, kai tam tikros dalelės gali keisti savo forma veikdama išorinės jėgos.

Brinklumas – tai, kai dirvožemis gali didinti savo tūri drėkstant.

Rišlumas gali dirvožemiui duoti gebėjimą pasipriešinti išorinėms jėgoms, bandančios perskirti daleles kaip tik įmanydamos. Didžiausia rišlumą turi molis, mažiausią – smėlio dirvožemis.

Dirvožemio sorbcija, kai dirvožemis gali paimti iš pačio dirvožemio tirpalo įvairias medžiagas ir jas sulaikyti. Yra kelios sorbcijos rūšys: mechaninė, biologinė, fizikinė, cheminė, fizikinė – cheminė. Daugiausiai reikšmės dirvožemiuose turi fizikinė – cheminė, arba mainų sorbcija. Mainų sorbcija – dirvožemio sugebėjimas sugerti tirpalo jonus ir iškeisti i senus sorbuotus jonus. Ne visa dirvožemio masė turi sorbciją, bet tik ta dalis, kuri yra sudaryta iš smulkiausių mineralinių dalelių – koloidų. Ji vadinama sorbuojančiu kompleksu. Paprastame dirvožemyje glūdi dažniausiai sorbuoti šarminiai metalai, pavyzdžiui, kalcis, magnis, natris ir amonio jonai. Sorbuotų bazių suma parodo, kiek dirvožemis turi sorbavęs šarminių metalų katijonų.

  • Microsoft Word 303 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1381 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tautvydas
  • Dirvožemio vanduo referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Dirvožemio vanduo referatas. (2017 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/dirvozemio-vanduo-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 03:42
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo