Diržinės perdavos ir cilindrinio reduktoriaus su tiesiais krumpliais jėgos perdavimo įrangos projektavimas


Įvadas. Reduktorių analizė. Praktinė dalis. Elektros variklio parinkimas ir skaičiavimai. Perdavos skaičiavimas. Krumplinės perdavos skaičiavimas. Velenų skaičiavimas. Eskizinis komponavimas. Guolių parinkimas ir jų ilgaamžiškumo. Pleištų ir movų parinkimas. Korpuso skaičiavimas. Reduktoriaus tepimas. Išvados. Šaltinių sąrašas.

Darbo objektas: Diržinės perdavos ir cilindrinio reduktorius su tiesiais krumpliais jėgos perdavimo įrangos projektavimas.

Darbo tikslas: Suprojektuoti diržinės perdavos ir cilindrinio reduktoriaus su tiesiais krumpliais perdavimo įrangą.

Reduktoriaus tipo parinkimas daugiausiai priklauso nuo sukimo perdavimo santykio, varančiojo ir varomojo veleno tarpusavio išdėstymo (lygiagretūs, besikertantys ar prasilenkiantys) ir varomojo veleno padėties (horizontalus ar vertikalus).

Kūginių reduktorių perdavimo santykis panašus į cilindrinių, tačiau jie naudojami, kai sukamąjį judesį reikia perduoti tarp besikertančių velenų ašių.

Diržinei perdavai parenkami varantysis ir varomasis skriemuliai, geometriniai parametrai ir veikiančios jėgos. Diržas parenkamas atsižvelgiant į perdavos paskirtį ir darbo sąlygas. Plačiau naudojami trapeciniai diržai.

2.2.1. Paimamas varančiojo veleno sukimo momentas iš elektros variklio parinkimo ir kinematinių skaičiavimų ,.

2.2.2. Iš /...-26-5P/ pagal sukimo momentą T1 renkamas diržo tipas. Kartu parenkamas ir mažojo skriemulio skersmuo: rekomenduojama jį imti 1 – 2 numeriais didesnį, negu atitinkamas Dmin

Diržo tipas A(A);

b – diržo plotis, b= 13mm;

bsk – skaičiuojamo diržo plotis, bsk= 11mm;

h - diržo aukštis, h= 8mm;

y0 – skaičiuojamo diržo aukštis, y0= 2,8mm;

A – skerspjūvio plotas , A=81mm2;

L – skaičiuojamo diržo ilgis, L=0,56...4,0m;

Dmin – mažiausio skriemulio skersmuo, Dmin =90mm;

Priimam D1=112mm.

C( - koeficientas, įvertinantis mažojo skriemulio gaubimo kampo įtaką pavaros darbingumui, parenkame iš /...-29-17P/ C(=0.94, kadangi kampas yra 1600 ;

Cr – darbo režimo koeficientas, kai žymus apkrovos svyravimas, parenkame iš /...-29-17P/ Cr=0,8;

čia - koeficientas, įvertinantis netolygų apkrovos pasiskirstymą tarp krumplių, pagal greitį vc=3,8m/s. Tiesiakrumplei perdavai duotos /...-27-8P/. Pasirenkame

- koeficientas, įvertinantis dinaminę apkrovą, atsirandančią susikabinime. Iš [1-10P] parenkame =1,05, kai vc=3,8m/s, tiesiakrumplė.

Reduktoriaus eskizas komponuojamas tam, kad nustatytume krumpliaračių ir skriemulių padėtį atramų atžvilgiu, kuri bus reikalinga randant atramines reakcijas ir parenkant guolius, be to palengvėja grafinės dalies atlikimas.

2.5.1. Nustatome atstumą tarp mažojo krumpliaračio šono ir korpuso vidinės sienelės

Kadangi gavau atstumą mažesnį už 8mm, tai priimu . Toks pats atstumas bus ir tarp viršūnių apskritimo ir vidinės sienelės.

e- atstumas nuo skriemulio krašto iki griovelio centro, priimame iš /...-17-1/ e=15 mm;

f- atstumas tarp gretimų griovelių, priimame iš /...-17-1/ f=10 mm.

Norint patikrinti guolių ilgaamžiškumą reikia surasti jų apkrova, guolių apkrovai nustatyti reikia sudaryti skaičiavimo schema, sudarant schemas reikia žinoti sukabinimo jėgas ir atstumus tarp atramų ir krumpliaračių vidurio. Guolius parenkame ir skaičiuojame pagal labiausiai apkrautas atramas.

Guolį renkame pagal labiausiai apkrautą atramą. Šiuo atveju yra atrama B. RB priimame kaip radialinę apkrovą

Lk – guolio ilgaamžiškumas, Lk=15000h .

Išvada: guoliai 205 parinkti teisingai, nes skaičiuojamasis ilgaamžiškumas didesnis už reikiamą 515348>15000.

Krumpliaračių tvirtinimui ant velenų naudosime prizminius pleištus, pagamintus iš plieno 45, kurio stiprumo riba . Pleištus parenkame pagal veleno skersmenį ir patikriname glemžimui.

2.7.1. Parenkame pleištą varančiojo veleno jungčiai su varančiuoju krumpliaračiu iš /...-37-33P/ pagal d1k(109)

čiad1k – varančio veleno skersmuo po krumpliaračiu, d1k=24mm;

Parenkame pleištą kurio:

Išvada: pleištas DIN 6885 28x8x7 atsparus glemžimui ir yra neapkrautas, nes skaičiuojamieji glemžimo įtempiai yra mažesni už leistinus 33<100...150 MPa.

2.7.5. Parenkame pleištą varomojo veleno jungčiai su varomuoju krumpliaračiu

Išvada: Pleištas DIN 6885 36x8x7 atsparus glemžimui, pleištas yra tinkamas, nes skaičiuojamieji įtempiai yra mažesni už leistinus 63< 100...150 MPa.

2.7.10. Jėgos perdavimo įrenginyje bus reikalingos dvi movos

Pagal Tn=35Nm ir d1=16mm ,parenku tamprią įvorinę – pirštuotą movą. MUVT 63 – 20 – I – 1;

čia kr- apkrovos koeficientas, kai apkrova smūginė kr=2,5...4, priimu kr=3,2.

T3 – varomojo veleno perduodamas sukimo momentas, T3=77Nm.

Išvada. Tampriosios įvorinės pirštuotos movos MUVT 63 - 20- I – 1, MUVT 500-40- I – 1 parinktos teisingai, nes skaičiuojamieji įtempiai mažesni už leistinus.

Reduktoriaus korpusas turi būti pakankamai stiprus ir standus, nes jo deformacijos gali sukelti velenų išlinkimus, dėl šios priežasties netolygiai pasiskirstys krūviai krumplių ilgyje. Standumas padidinamas briaunomis, išdėstytomis korpuso išorėje prie guolių prielajų, kad būtų patogiau montuoti detales korpusas daromas išardomas, jį sudaro pagrindas ir dangtis.

Reduktoriaus korpusas liejamas iš ketaus CЧ 12-28 ( pilkasis ketus EN 1561 – GJL – 150 ). Tepalui įpilti ir apžiūrėti dangtyje padaroma eksploatacinė anga, kuri uždaroma dangteliu. Korpuso pagrindo apatinėje dalyje yra įsriegta skylė atidirbusiam tepalui išleisti ir reduktoriui praplauti, skylė užsukama kamščiu su tarpikliu iš tepalui atsparios gumos ar odos. Šone įmontuota tepalo lygio matuoklė.

Kad būtų galima pakelti korpuso dangtį arba surinktą reduktorių įtaisomos ąseles, arba kabliai.

Reduktorių perdavų amžiškumas priklauso nuo tepalo rūšies, klampio ir tepimo būdo. Perdavos tepamos skystaisiais tepalais vadinamais alyvomis, o guoliai plastiniais tepalais. Alyvos mechaninė savybė yra klampis. Krumplinėms perdavoms alyvos klampis (m2/s; mm2/s; cST). Krumplinėms perdavoms alyvos kinematinis klampis nustatomas atsižvelgiant į krumpliaračio terminį apdirbimą, medžiagos stiprumo ribą ir krumpliaračio apskritiminį greitį. Guoliai tepami solidoliu arba tepalu CIATIM – 201.

Cilindrinių reduktorių naudingumo koeficientas yra didelis. Jose darbo metu išsiskiriantis šilumos kiekis ir tepalo temperatūra neviršija leistinų reikšmių. Reduktoriuje išsiskirianti šiluma pašalinama padidinus šilumą atiduodančio paviršiaus plotą.

Alyva parenkama iš /...-43-41P/ ir /...-43-43P/ vc=... m/s, klampa ... cSt. Parinkome industrinė alyva, kurios markė – И – ...A.

Išanalizavus informacijos šaltinius susijusius su reduktoriais nustatyta, kad informacijos šia tema užtenka.Sudaryta metodika, kuria buvo naudojamasi atliekant kursinį darbą.

Atliktas krumplinės perdavos skaičiavimas ir parinktos medžiagos varančiajam krumpliaračiui C 45 EN10083-1, o varomajam plienas G-C 40 EN10083-1. Patikrinus stiprumą pagal kontaktinius įtempius gauta, kad krumpliaračiai stiprūs.

Atliktas apytikslis velenų skaičiavimas ir parinkti skersmenys:d1=17mm, d1g=20mm, d1k=24mm, d2=21mm, d2g=25mm, d2k=29mm.

Parinkti rutuliniai radialiniai vienaeiliai guoliai 204 ir 205. Prizminiai pleištai DIN 6885 28x8x7, DIN6885 36x8x7. Parinktos tamprinės įvorinės pirštuotos movos MUVT 63-20-I–1 ir MUVT 500-40-I–1. Atlikus patikrinamuosius skaičiavimus nustatyta, kad parinkti elementai atlaikys veikiančias jėgas.

Sukonstruotas reduktoriaus korpusas ir parinktas reduktoriaus tepimas. Industrinė alyva И-100A.

Nubraižyti brėžiniai: eskizinis reduktoriaus komponavimas, nubraižytas reduktoriaus su tiesiais krumpliais surinkimo brėžinys, nubraižytas krumpliaratinis darbo brėžinys.

  • Inžinerija Referatas
  • Microsoft Word 294 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 39 puslapiai (4128 žodžiai)
  • Kolegija
  • Deividas
  • Diržinės perdavos ir cilindrinio reduktoriaus su tiesiais krumpliais jėgos perdavimo įrangos projektavimas
    10 - 9 balsai (-ų)
Diržinės perdavos ir cilindrinio reduktoriaus su tiesiais krumpliais jėgos perdavimo įrangos projektavimas. (2015 m. Gegužės 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/dirzines-perdavos-ir-cilindrinio-reduktoriaus-su-tiesiais-krumpliais-jegos-perdavimo-irangos-projektavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 11:15
×