Diskriminacija darbe bakalauro darbas


Įvadas. Diskriminacijos samprata. Diskriminacijos rūšys. Diskriminacijos formos. Diskriminacija dėl lyties. Diskriminacija dėl amžiaus. Diskriminacija dėl seksualinės orientacijos. Neįgaliųjų diskriminacija. Diskriminacija dėl rasės. Diskriminacija dėl tautybės. Diskriminacijos padariniai. Statistinių duomenų analizė. Lyčių diskriminacijos statistiniai duomenys. Amžiaus diskriminacija Lietuvoje ir Europos Sąjungoje. Seksualinės orientacijos diskriminacija. Neįgaliųjų diskriminacija. Diskriminacija dėl tautybės ir rasės. Išvados. Literatūros sąrašas.

Darbo tikslas: Pateikti pirminius diskriminacijos požymius

Darbo uždaviniai:

Atskleisti diskriminacijos sampratą.

Apžvelgti diskriminacijos rūšis ir formas.

Apžvelgti diskriminacijos padarinius.

Išsiaiškinti diskriminacijos įtaką ekonomikai.

Darbo metodika:

Mokslinės literatūros analizė.

Informacijos internete paieška ir analizė.

Antrinių šaltinių analizė.

Diskriminacija visuomenėje plačiai naudojamas terminas, kuris apibūdina žmonių neigiamą požiūrį į tam tikras socialines grupes jas menkinant ir žeminant jų orumą. Kaip bebūtų keista kiekvienoje visuomenėje yra įsišakniję stereotipai apie tam tikrų grupių atstovus, pavyzdžiui, seksualiniu mažumų atstovus, romų bendruomenės narius ar buvusius kalinius. Visuomenė bijo, kad mažumos darbo vietoje pradės priekabiauti, romų tautybės žmonės ir kaliniai vagiliaus, nes tai it įaugę į jų kraują. Blogas elgesys su tokiais žmonėmis yra tarsi pateisinamas, nes tai traktuojama kaip nauda visuomenei, nors diskriminuojamieji ne visada yra verti tokio elgesio. Tuo pačiu, kad ir kaip diskriminuojami žmonės stengtųsi atsikratyti stereotipų, jiems vis primetama visuomenėje susiformavusi nuomonė, kuri mažina norą stengtis toliau būti kitokiems nei juos mato viską pastebinčios, bet ne viską įvertinančios aplinkinių akys. Taigi, trumpai tariant, diskriminacija yra tuomet, kai su tam tikromis žmonių grupėmis yra elgiamasi skirtingai nei su kitais.

Diskriminacija gali būti suprantama kaip: lygiateisiškumo principo pažeidimas, nepagarbus elgesys, pažeidžiantis žmogaus orumą, paremtas tam tikra asmens savybe ar padėtimi visuomenėje, skirtingas asmenų traktavimas, sukėlęs nepalankią padėtį ar išskyrimą, tam tikros grupės asmenų išskyrimas iš visuomenės; dviejų asmenų ar dviejų situacijų skirtingas traktavimas, kai tarp jų nėra skirtumo, arba vertinimas vienodai skirtingų situacijų ir pan.

Vengalės L., Grigolovičienės D. ir Mališauskaitės L. nuomone, diskriminacija iš žmogaus atima galimybę dalyvauti visuomeniniame gyvenime, jei jis neatitinka visuomenėje nusistovėjusių tam tikrų standartų. Lyginant šių autorių pateikiamą diskriminacijos apibrėžimą su Gumbrevičiūtės - Kuzminskienės (2009), šis yra kur kas siauresnis. Gumbrevičiūtė - Kuzminskienė (2009) pabrėžia ne tik tai, kad diskriminacija yra žmogaus teisių apribojimas, bet ir teisių suvaržymas pasireiškiantis tam tikru nepagarbiu elgesiu.

Taigi apibendrinant galima pastebėti, kad vėlesnių metų apibrėžiamas yra platesnis nei ankstesnių, o tai savo ruoštu įrodo, kad sulig didėjančia diskriminacijos problema plečiasi ir ši sąvoka skatindama apie tai kalbėti ir analizuoti jos atsiradimo priežastis.

Aptarus diskriminacijos sampratą taip pat būtina apžvelgti diskriminacijos rūšis, kurias Lietuvoje išskiria lygių galimybių įstatymas:

Apibendrinant galima teigti, kad tiesioginė diskriminacija ir priekabiavimas yra paprasčiau atpažįstami nei netiesioginė diskriminacija, tačiau visos diskriminacijos rūšys yra vienodai svarbios.

Šiandien moteris kaip ir vyras yra apmokama darbo jėga ir dirba pilną darbo dieną visus metus. Moterų ir vyrų lygios galimybės bei lyčių lygybė darbo rinkoje yra viena iš opiausių demokratinės valstybės problemų. Nuo senų laikų moteriško ir vyriško darbo skirstymas padarė didelę įtaką dabartinei situacijai, kuomet moters atliktas darbas vertinamas ne taip reikšmingai nei priešingos lyties. To priežastis - įsivyravę nuo senų laikų ir išlikę įsitikinimai teigiantys, jog moterys atlikti tą patį darbą neturi pakankamai kompetencijos palyginti su vyriškos lyties atstovais, nepaisant vienodo išsilavinimo lygio ar darbo patirties. Dauguma Lietuvos organizacijų nepaiso LR įstatymų, teigiančių, jog kiekvienas LR pilietis turi lygias teises. Kitaip tariant Lietuvoje yra didelis atotrūkis tarp įstatymų reglamentuojamų taisyklių ir tarp realios situacijos darbo rinkoje.

Ypač tai pastebima jaunų, ištekėjusių ir turinčių vaikų moterų atžvilgiu. Dažnai įsidarbinant jaunų merginų, moterų diskriminacijos priežastimi tampa nėštumas. Lietuvoje dažnai pasitaikanti darbdavių praktika, kai būsimai darbuotojai pasiūloma pasirašyti darbo sutartį, paliekant tuščią išėjimo savu noru datos grafą. Pastebėję, jog moteris laukiasi, darbdaviai nesunkiai darbuotoją atleidžia, įrašydami į tuščią grafą išėjimo datą, nors atleisti iš darbo nėščią darbuotoją draudžia mūsų įstatymai.

Nors gyvename XXI amžiuje, tačiau moterys neretai darbe susiduria su tokiu reiškiniu, kaip seksualinis priekabiavimas (nepageidautini komentarai, pasiūlymai, fizinis kontaktas ir pan.) Dažniausiai tai pastebima darbuose, kuriuose didžiausią dalį darbuotojų sudaro vyrai. Tokiu būdu vyrai parodo, kad jie užima svarbesnius postus nei moterys. Nepriklausomai nuo to kokiame darbe moteris susiduria su seksualiniu priekabiavimu, jo pasekmės yra labai rimtos ne tik psichologine prasme, bet ir tampa kliūtimi tinkamai atlikti joms pavestus darbus, darbines užduotis.

  • Microsoft Word 541 KB
  • 2015 m.
  • 32 puslapiai (7346 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agata
  • Diskriminacija darbe bakalauro darbas
    10 - 8 balsai (-ų)
Diskriminacija darbe bakalauro darbas. (2015 m. Balandžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/diskriminacija-darbe-bakalauro-darbas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 08:08
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo