Diskriminacijos apraiškos darbo rinkoje lyčių požiūriu


Diskriminacijos apraiškos darbo rinkoje lyčių požiūriu. Tyrimo problema. Darbo objektas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Tyrimo metodai. Darbo struktūra. Teoriniai diskriminacijos apraiškos darbo rinkoje lyčių požiūriu aspektai lygios galimybės darbo rinkoje. Diskriminacijos samprata. Diskriminacija darbo rinkoje. Sritys kuriose pasireiškia diskriminacija darbo rinkoje. Diskriminacijos apraiškos darbo rinkoje lyčių požiūriu tyrimo metodologija ir organizavimas tyrimo pobūdis. Tyrimo imtis. Tyrimo eiga. Tyrimo instrumentas. Tyrimo etika. Anketa 1 priedas.


Temos aktualumas. Šiais laikais vis dažniau atkreipiamas visuomenės dėmesys į diskriminacijos apraiškas. Diskriminacija – daugialypė problema, kurios apraiškos visuomenėje gali būti įvairios. Pasaulyje egzistuoja įvairios diskriminacijos formos, viena jų – diskriminacija darbo rinkoje, t.y. darbdavių netolerancija asmenims dėl amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasinės ar etninės priklausomybės, religijos ir įsitikinimų. Darbo santykių srityje diskriminacija tampa kompanijos personalo žemesniųjų ir aukštesniųjų poreikių tenkinimo trikdžiu: darbo pasirinkimo srityje, darbo užmokesčio už lygų darbą aspektu, karjeros siekiuose, atleidimų vadyboje. Diskriminaciją darbe galima apibūdinti, kaip darbdavio vieno ar kito darbuotojo protegavimą kitų atžvilgiu. Tai gali pasireikšti didesniu išmokamu atlyginimu vyrams, o ne moterims, nors abu dirba vienodais krūviais ir atlieka tą patį darbą. Tačiau yra ir tokių specialybių, kuriose labiau diskriminuojami vyrai, pavyzdžiui administratoriai. Daugumoje įmonių yra įprasta matyti administratorę moterį, labai retais atvejais administratoriai būna vyrai. Tikslių duomenų dėl diskriminacijos darbo rinkoje nėra, tačiau dėl tam tikros rūšies diskriminacijos t.y. dėl lyties, dėl negalios, dėl tautybės, yra daugiau iš moterų pusės, nei iš vyrų. Tačiau galbūt statistika neatspindi realios vyrų diskriminacijos, juk skųstis – nevyriška, čia vyrauja įsisenėją stereotipai.

Darbo objektas: diskriminacija darbo rinkloje.

Darbo tikslas: nustatyti diskriminacijos apraiškas darbo rinkoje, lyčių požiūriu.

Darbo uždaviniai:

Apibūdinti lygių galimybių esmę darbo rinkoje

Aptarti patiriamą diskriminaciją darbo rinkoje

Ištirti sritis, kuriose labiausiai pasireiškia diskriminacija

Tyrimo metodai: mokslinės literatūros analizė ir anketinė apklausa.

Darbo struktūra: darbą sudaro įvadas, teorinė bei metodologinė dalys, išvados, literatūros sąrašas, priedai.

Vis dėlto nepaisant lyčių lygybės principo svarbos, sociologų teigimu (V. Kanopienės (1999), G. Purvaneckienės, A. Purvanecko (2001), O. G. Rakauskienės (2000) ir kt.), mūsų visuomenėje moterys, palyginti su vyrais, užima nelygią padėtį ir pagrindinės to priežastys yra šios:

visiems žmonėms taikyti vienodus reikalavimus priimant į darbą;

visiems darbuotojams sudaryti lygias galimybes kelti savo kvalifikaciją ir mokytis;

teisingai vertinti visų darbuotojų darbo rezultatus;teisingai atleisti iš darbo;

Moterų darbo jėga yra mažiau „naudinga” ir reikalauja didesnių sąnaudų. Šis stereotipas grindžiamas tuo, kad yra numatyta nemažai socialinių lengvatų ir garantijų, teikiamų dirbančioms moterims. Tai menkina moters kaip darbuotojos patrauklumą, todėl darbdaviai labiau linkę naudoti vyriškąją darbo jėgą. Šį stereotipą dar labiau sutvirtina dar ir tai, kad pagrindinė namų ūkio veiklos ir vaikų auklėjimo naštatenka moteriai.

Egzistuoja „moteriškos” ir „vyriškos” profesijos. Tai tradiciškai nusistovėjusios moterų ir vyrų užimtumo sritys. Feminizuotoms šakoms priskiriama sveikatos apsauga, kultūra, socialinė apsauga, švietimas, kur moterų užimtumas sudaro apie 80%. Nekilnojamas turtas, valstybės valdymas, elektros ir dujų tiekimas ( tai sritys, kuriose dirba daugiau vyrų.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 52 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2514 žodžiai)
  • Kolegija
  • Daiva
  • Diskriminacijos apraiškos darbo rinkoje lyčių požiūriu
    10 - 5 balsai (-ų)
Diskriminacijos apraiškos darbo rinkoje lyčių požiūriu. (2016 m. Gegužės 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/diskriminacijos-apraiskos-darbo-rinkoje-lyciu-poziuriu.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 03:54
×