Dispozicinė teorija


Gordon Willard Allport. Dispozicinė teorija. Gordon Willard Allportas (1897 - 1967) buvo amerikiečių psichologa. G. W. Allport pateikė tokį asmenybės apibrėžimą – tai vidinė dinaminė individo psichofizinių sistemų organizacija. Asmenybės struktūra. Tyrinėjant, kas yra žmonės ir kuo jie skiriasi vienas nuo kito. Bruožų savybės. Bruožas yra labiau apibendrinta savybė nei įprotis. Jei įpročiai prieštarauja asmenybės bruožui. Individualių dispozicijų tipai. Kardinalinės dispozicijos. Tai dominuojanti žmogaus dispozicija. Propriumas. Dispozicijos asmenybėje yra susijusios ir sudaro visumą. Nuo propriumo priklauso asmenybės unikalumas. Savigarba. Kai vaikui 3 m. , savigarba – tai išdidumas, kad jis kažką padaro savarankiškai. Savęs vaizdas. 5 – 6 metais pradeda vystytis savęs vaizdas. Papildydamas 7 pagrindinius. Elgesio motyvacija. Allporto asmenybės teorija remiasi prielaida. Allportas pateikė. Allportas sukūrė motyvacijos koncepciją. Asmenybės vystymasis. Allporto nuomone. Brandi asmenybė. Brandžių žmonių elgesys pasižymi funkcine autonomija ir yra motyvuotas įsisąmonintų procesų.

Bruožas yra labiau apibendrinta savybė nei įprotis. Pvz., valytis dantis 2 kartus per dieną, šukuotis ryte, skalbti ir lyginti drabužius, tvarkyti kambarį – tai įpročiai. Jie ilgainiui gali būti apibendrinti bruožu – tvarkingumas. Bruožas yra varomasis elgesio elementas. Žmogus ieško situacijų, kur galėtų pasireikšti jo bruožai. Pvz., komunikabilus žmogus ieško kontaktų, kalbins žmones. Bruožų buvimą galima patvirtinti empiriškai, nustatant, kaip dažnai reakcija atitinka stimulą. Nėra aiškios ribos, skiriančios vieną bruožą nuo kito. Bruožai iš dalies sutampa.

Brandžių žmonių elgesys pasižymi funkcine autonomija ir yra motyvuotas įsisąmonintų procesų. Psichologškai brandžią asmenybę galima apibūdinti 6 požymiais: Plačios “aš” ribos. Gali palaikyti šiltus socialinius santykius. Emocinė branda ir savęs priėmimas. Realistiška patirtis, suvokimas ir lūkesčiai. Sugeba pažinti save ir turi humoro jausmą. Turi ištisą gyvenimo filosofiją.

  • MS PowerPoint 351 KB
  • 2016 m.
  • 18 puslapių (1245 žodžiai)
  • Ieva
  • Dispozicinė teorija
    10 - 3 balsai (-ų)
Dispozicinė teorija. (2014 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/dispozicine-teorija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 05:36
×