Dividendų politika skaidrės


Dividendų politika. Dividendas. Dividendų politikos teorijos. Dividendų politikos rūšys. Dividendų mokėjimas. Dividendų mokėjimo apribojimai ir sąlygos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Dividendo sąvoka. Remiantis Akcinių bendrovių įstatymo 60 straipsniu ir Civilinio kodekso 1.101 straipsnio 1 dalimi, 1.102 straipsnio 1 dalimi, galima netiesiogiai suformuluoti tokį dividendų apibrėžimą: dividendas – tai fiziniam ar juridiniam asmeniui, įsigijusiam tam tikros bendrovės akcijų, paskirta bendrovės pelno dalis, proporcinga tam asmeniui nuosavybės teise priklausančių akcijų nominaliai vertei.

Kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatyme pateikiama dividendų sąvoka ir jie apibrėžiami kaip kooperatinės bendrovės nariams išmokama pelno dalis, skirstoma proporcingai kiekvieno nario turimo pajaus dydžiui [13, 2 str. 7 d.].

Susisteminus pateiktas dividendų apibrėžtis galima teigti, kad dividendai yra asmens teisė gauti bendrovės, į kurią asmuo yra investavęs, pelno dalį. Investavimo į akcijas kontekste dividendą galima laikyti tam tikru atlygiu, tam tikra nauda investuotojui (akcininkui). Vienas iš pagrindinių būdų sužinoti, ar bendrovė konkrečiam investuotojui yra tinkama šiuo požiūriu – išsiaiškinti, kokia dividendų politika ta bendrovė vadovaujasi.

Dividendų politika bendriausiu požiūriu – tai bendrovės nuostatos, kuriomis remiantis atliekami (bus atliekami) dividendų sprendimai.

Yra dvi pagrindinės dividendų politikos teorijos: dividendų irelevantiškumo ir „žvirblio rankoje“.

Dividendų mokėjimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas ir Akcinių bendrovių įstatymas. Šie teisės aktai numato akcininkų turtines teises. Viena iš pagrindinių turtinių teisių yra akcininko teisė gauti bendrovės pelno dalį (dividendą).

2. Paskirstyto ataskaitinių finansinių metų pelno (nuostolių) suma yra neigiama (gauta nuostolių).

Pelno paskirstymo sprendimas, kai nusprendžiama skirti ir išmokėti dividendus, taip pat gali būti nuginčijamas, jei buvo priimtas pažeidžiant susirinkimo sušaukimo arba darbotvarkės sudarymo tvarką. Yra išimtinių apribojimų, susijusių su dividendais, priklausomai nuo bendrovės juridinės formos. Tokios išimtys yra taikomos finansų įstaigoms. Finansų įstaigoms yra taikomi įvairūs steigimosi, registravimosi, veiklos ribojimai ir sąlygos, todėl ribojimai išmokamiems finansų įstaigų dividendams nėra išimtis. Finansų įstaigų įstatymo 30 straipsnio 6 dalyje nustatyta, kad finansų įstaigos dalyviai gali priimti nutarimą skirti dalį paskirstyto rezultato dividendams arba kitoms pelno dalims išmokėti ir kitiems tikslams, jeigu įvykdytos šios sąlygos:

  • Ekonomika Skaidrės
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1773 žodžiai)
  • Kolegija
  • Laura
  • Dividendų politika skaidrės
    10 - 1 balsai (-ų)
Dividendų politika skaidrės. (2016 m. Gruodžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/dividendu-politika-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 03:47
×