Dokumentinis ir natūrinis tikrinimas audite


Naturinis patikrinimas. Dokumentu klastojimas. Intelektualinis klaidu taisymas. Dokumentu klastojimas intelektualinis.

Apskaitos referatas. Dokumentinis tikrinimas audite. Dokumentų tikrinimo reikšmė audite. Dokumentų tikrinimo nuoseklumas. Specialiųjų apskaitos dokumentų tikrinimas, klaidų taisymas. Dokumentų klastojimo požymių nustatymas. Materialinės žalos nustatymas remiantis apskaitos dokumentais. Natūrinis tikrinimas audite ir inventorizacija. Literatūros sąrašas.


Natūrinis tikrinimas – tai materialiojo turto tikrinimas (audituojamoje įmonėje esančių vertybių tikrinimas natūra). Natūrinio tikrinimo esmė yra ta, kad atlikdamas natūrinį tikrinimą auditorius gali įsitikinti, ar įmonės apskaitos sistemoje parodytas turtas tikrai egzistuoja. Dokumentinis tikrinimas apima įrašų dokumentuose ir apskaitos registruose tikrinimą.

Auditorius turi nuspręsti, kokia tvarka (chronologine ar sistemine) jis tikrins dokumentus. Chronologinė tvarka tokia, kai dokumentai tikrinami pagal jų surašymo datas, o sisteminė – kai tai daroma pagal ūkinių operacijų rūšis.

Išskiriami trasavimo ir skenavimo dokumentų tikrinimo būdai. Naudojant trasavimo būdą auditorius atrenka pirminį dokumentą ir tikrina visas operacijas iš eilės (kompiuteriu arba rankiniu būdu), kad surastų galutinį buhaletinės operacijos įrašą. Trasavimo metu auditorius gali nustatyti, ar visos operacijos yra apskaitytos, ir gauti papildomą informaciją. Tikrinant dokumantus skenavimo būdu auditorius tiria netipinius įrašus kliento dokumentuose, siekdamas surasti kažką neįprasta, kas nebūdinga įprastinei įmonės veiklai.

Specialiuosiuose dokumentuose bet kokie taisymai yra draudžiami. Jei šiuose dokumentuose įsivėlė klaidų, tokie dokumentai anuliuojami – perbraukiama ir užrašoma „anuliuota“. Šie dokumentai saugomi kartu su visais dokumantais, jų numeriai negali būti suteikti kitiems domukentams, įrašytiems vietoj klaidingų. Patvirtinus finansinę atskaitomybę jos duomenys netaisomi.

Intelektualinis klastojimas yra toks, kai dokumentas įformintas tinkamai, turi visus reikalingus rekvizitus, surašytas laikantis nustatytos tvarkos ir ant nustatytos formos blanko, tačiau jo turinys apie atliktas ūkines operacijas visiškai arba iš dalies yra melagingas. Materialinis dokumentų klastojimas toks, kai keičiami tikrų dokumentų rekvizitai, tekstas, parašai, padirbami antspaudų ir štampų antspaudai.

Materialinės žalos nustatymo tvarka yra tokia: prie faktinių likučių pagal inventorizacijos aprašą arba priėmimo aktą pridedamos pajamos ir atimamos išlaidos. Rezultatas bus dokumentinis turto likutis laikotarpio pabaigoje.

Išskiriamos 3 pagrindinės priežastys, dėl kurių auditoriui yra privalu dalyvauti inventorizacijoje: patikrinti, ar įmonė teisingai atlieka inventorizaciją; įsitikintų tam tikrų atsargų buvimu; patikrintų, ar nėra senų ir nereikalingų atsargų.

  • Apskaita Referatai
  • 2013 m.
  • Indrė
  • 10 puslapių (2247 žodžiai)
  • Universitetas
  • Apskaitos referatai
  • Microsoft Word 21 KB
  • Dokumentinis ir natūrinis tikrinimas audite
    10 - 3 balsai (-ų)
Dokumentinis ir natūrinis tikrinimas audite. (2013 m. Gruodžio 17 d.). http://www.mokslobaze.lt/dokumentinis-ir-naturinis-tikrinimas-audite.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 08:23