Kristijonas Donelaitis. Biografija.


Kristijonas donelaitis biografija. Donelaičio biografija. Donelaitis biografija. Donelaitis vikipedija. Baroka epoha ir donelaicio biografija. K. donelaitis vikipedija. Donelaitis biografija aprasymas. 3. K.donelaitis metai baudziavos analize. Kristijonas donelaitis metai religija.

Lietuvių literatūra jau buvo nuėjusi ilgoką kelią kai XVIII a. Viduryje mažojoje Lietuvoje iškilo Kristijonas Donelaitis – pirmųjų lietuviškų pasakėčių ir poemos “metai” autorius. Nė vienas iš ankstesnių amžių rašytojų neprilygsta jam nei meniškumu, nei turinio gilumu todėl k. Donelaitis užima išskirtinę vietą – jis pirmas didelis lietuvių poetas. Jo kūryba priklauso pereinamajam laikotarpiui, kai dar nebuvo pasibaigusi baroko epocha, bet tolydžio stiprėjo švietimas. Religija ar mokslas, jausmas ar protas – kas svarbiau? Šie klausimai jaudina Europos visuomenę. Atėjo galas ir feodalinių ponų savivaliavimui.

Lietuvių literatūra jau buvo nuėjusi ilgoką kelią kai xviiia. Viduryje mažojoje Lietuvoje iškilo kristijonas donelaitis – pirmųjų Lietuviškų pasakėčių ir poemos metai autorius. Religija ar mokslas, jausmas ar protas – kas svarbiau? šie klausimai jaudina europos visuomenę.

Kristijoną donelaitį daug kas sieja su bardu, pirmiausia, krikščioniškoji pasaulėžiūra ir moralė. Bet jaučiame metuose ir švietimo dvelksmą – Lietuvių tautos, vilkusios baudžiavos jungą, panieką ir rūstybę prispaudėjams. Patyrė poetas ir antikinės literatūros poveikį.

K. Donelaitis gimė 1714m. Sausio 1d. Lazdynėlių kaime, netoli gumbinės nūnai lazdynėliai – visiškai išnykusi sodbvietė.

Lazdynėlius įkūrė, kaip dabar spėjama, poeto senelis valstietis. Prieš ateinant į pasaulį kristijonui, visas kraštas pergyveno siaubingą maro epidemiją (1709 – 1711m. ). Lazdynėliai, įsikūrę didelioje girioje, gal liko jos nepaliesti. Po maro prasidėjo mažosios Lietuvos apgyvendinimas kolonistais. Poeto jaunystės metais joje gyveno jau maždaug po lygiai Lietuvių ir vokiečių.

Vidurinį išsilavinimą k. Donelaitis gavo karaliaučiuje. Kada atvyko į tą miestą vaikas ar paauglys – nežinia eidamas mokslus kaip našlaitis, gyveno bendrabutyje. Jau tuo metu gerai išmoko lotynų kalbą, gyvendamas vokiškame mieste, po metų kitų laisvai kalbėjo vokiškai. 1736m. Baigė kolegiją ir tų pačių metų rugsėjo 27d. Buvo įrašytas į karaliaučiaus universiteto studentus. Būsimasis poetas tada buvo metų dvidešimt dviejų – taigi į universitetą įstojo kiek senstelėjęs . Iš to turime daryti išvadą, kad prieš tai ne visą laiką mokėsi. Matyt karaliaučiuje keletą metų teko pabūti gizeliuku (mokiniu) pas būsimą meistrą vyriausią brolį fridriką.

Karaliaučiaus universitete k. Donelaitis ketverius metus studijavo teologiją. Ir vėl gyveno bendrabutyje, valgė kaip neturtingas studentas, bendrojoje valgykloje.

K. Donelaitis lankė Lietuvių kalbos seminarą, nes tikėjosi po studijų grįžti į gimtąjį kraštą. Mokslui atsidėjo labai rimtai. Apie įtemptas studijas, atsiliepusias net sveikatai, atsiminė net senatvėje. Be teologijos ir Lietuvių kalbos, mokėsi dar daugiau kalbų: lotynų, graikų, hebrajų, prancūzų. Per retorikos pratybas gilinosi į antikinę literatūrą. Lietuvių kalbos seminare pastudijavo Lietuvių raštiją. Suprantama, universitete k. Donelaitis buvo mokomas krikščioniškos dorovės. Dorybių šaltinis esąs dievas, o iš žmogaus atsiranda nuodėmės. K. Donelaitis gavo ir muzikinį išsilavinimą.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2010 m.
  • 6 puslapiai (2937 žodžiai)
  • Mokykla
  • Anzelmas
  • Kristijonas Donelaitis. Biografija.
    10 - 3 balsai (-ų)
Kristijonas Donelaitis. Biografija.. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/donelaitis1.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 19 d. 12:51
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo