Donorystė referatas


Sveikatos referatas.

Įvadas. Donorystė. Kraujo donorystė. Kraujo donorystės istorijai. Tyrimas. Lietuvos gyventoju apklausa apie donorus ir kraujo davimą. Įdomūs faktai apie kraujo donorystę jav. Kaulų čiulpų donorystė. Kaulų čiulpų donorystės svarba. Kaulų čiulpų donoru gali būti. Kaulų čiulpų donavimas. Kaulų čiulpų donorystė skaičiai ir faktai. Psichologiniai kaulų čiulpų transplantacijos aspektai. Mitai apie kaulų čiulpų donorystę. Organų donorystė. Inkstų donorystė ir transplantacija. Kepenų donorystė ir transplantacija. Širdies donorystė ir transplantacija. Ragenų donorystė ir transplantacija. Etinis ir religinis donorystės aspektas. Religinis aspektas. Etinis aspektas. Statistika Europoje ir pasaulyje. Apibendrinimas. Literatūra.


Nieko nėra brangesnio už gyvybę. Tikriausiai nėra ir nieko kilnesnio už pasiryžimą savo artimojo netekties valandą dovanoti gyvenimą kitam ar net kitiems. Tai gyvenimas, vieniems didžiulis sielvartas netekus artimojo, o kitiems džiaugsmo ašaros. Mirtis, viltis ir gyvenimas...

Mes pripratę, kad ligas gydo gydytojai ir nuo jų viskas priklauso, tačiau donorystė – tai visuomeninis reiškinys, priklausantis nuo kiekvieno iš mūsų požiūrio ir pasiryžimo, juk kiekvienas galime tapti donoru ir kažkam suteikti galimybę išgyventi.

Tikriausiai visi žinome, kad organų transplantacija – efektyvi, ir kartais vienintelė, gydymo priemonė, gelbstinti ligonius, sergančius sunkiomis širdies, kepenų, plaučių, ragenų bei kitomis ligomis. Valstybė tam skiria dideles lėšas, tačiau pastangos nebus rezultatyvios, jei bus toks didelis donorų trūkumas. Daugumai žmonių sunku suprasti, kad žuvus galvos smegenims žmogaus jau nesusigrąžinsi, o medikams pavykus išlaikyti organų funkcionavimą juos galima panaudoti transplantacijai. Informacijos stoka trukdo altruistiniam poelgiui – organų aukojimo transplantacijai.

Šiuo metu yra organizuojamos akcijos, renginiai, ruošiami informaciniai leidiniai apie kraujo bei organų donorystę, žmonės skatinami tapti donorais, įsigyti donoro korteles. Donoro kortelė – tai paties žmogaus apsisprendimas tapti donoru, tuomet po asmens mirties artimiesiems nebelieka dilemos paaukoti organus ar ne.

Vis dėl to donorystės tema dar yra daug neatsakytų klausimų ar tai etiška, ar įsigijus donoro kortelę nekyla pavojus asmens gyvybei ir panašiai. Kiek yra žmonių, tiek yra skirtingų nuomonių.

Šiame pranešime pateiksime informacija, statistinius duomenis, nuomones, tyrimų rezultatus, faktus apie kraujo, kaulų čiulpų bei organų donorystę.

 Donorystė – tai kraujo, plazmos ar kitų kraujo komponentų, tai pat organų kurie bus naudojami gydymo tikslams, davimas.

Pagrindinis donorystės bruožas – savanoriškumas. Niekas negali priversti žmogaus būti donoru.

LEGENDA APIE PIRMĄJĮ PASAULYJE DONORĄ. Yra nuostabi legenda apie pelikaną, pirmąjį mūsų planetos donorą, kuris yra akivaizdus pasiaukojimo ir geraširdiškumo simbolis. Bergždžiai ieškojęs maisto, nuvargęs, alkanas pelikanas sunkiai nutūpė į lizdą, kuriame nekantriai laukė penketas pelikaniukų. Alkanų jauniklių balsai draskė motinišką širdį. Išvargęs paukštis sunkiai pakilo į dangų ir vėl nulėkė ieškoti maisto, bet ir vėl grįžo tuščiomis. Mažyliai triukšmingai sutiko savo motiną, žnaibė, daužė jos krūtinę. Vargšas paukštis, trokšdamas pamaitinti savo vaikus, nejautė skausmo. Snapu jis persiplėšė sau krūtinę, ir šiltas motiniškas kraujas pradėjo sruventi tiesiai į alkanų paukščiukų snapelius. Jauniklių gyvybė buvo išgelbėta.

Per mažas finansinis atlygis už kraujo davimą mažiausiai įtakos turintis veiksnys.

Nepaisant to, kad tiktai 5 procentai tinkamų donorų šalyje aukoja kraują, perpylimų skaičius kasmet didėja 9 procentais.

Kraujo donorai kraują gali duoti kas 56 dienas. Nauda, kurią gaunate paaukoję kraujo yra ta, kad jūs gaunate mini medicininę apžiūrą vieną kartą per du mėnesius.

Vienas kraujo aukojimas gali padėti trims žmonėms. Kraujas yra padalijamas į tris dalis: kraujo ląsteles, plokšteles ir plazmą.

Apytiksliai 133 700 kraujo produktų vienetų yra perpilama Mayo Klinikoje kasmet.

Visas kraujo aukojimas užtrunka tiktai apie 45 - 60 minučių.

Statistika rodo, kad 25 procentams ar daugiau mūsų kraujo prireikia bent jau vieną kartą per gyvenimą.

Žmogus sudegina apytiksliai 650 kalorijų, aukodamas vieną pintą kraujo.

Susirgimas onkologinėmis kraujo ligomis bei jų gydymas (chemoterapija, kaulų čiulpų transplantacija (KČT)) yra sudėtinga ir nelengva patirtis, skaudžiai paliečianti visus žmogaus gyvenimo aspektus: fizinę sveikatą, darbingumą, šeimyninį gyvenimą, santykius su aplinkiniais bei jo psichologinę savijautą. Patirti pokyčiai daro įtaką pačiam gydymo procesui, ligos įveikimui bei, remiantis kai kurių tyrimų duomenimis, išgyvenamumui po KČT.

  • Sveikata Referatai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Vidas
  • 25 puslapiai (6801 žodis)
  • Sveikatos referatai
  • Microsoft Word 47 KB
  • Donorystė referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Donorystė referatas. (2016 m. Balandžio 20 d.). http://www.mokslobaze.lt/donoryste-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 16:14