Doros samprata literatūroje


Doros samprata literatūroje. K. Donelaitis, Šatrijos Ragana, J. Savickis.


Lietuvių literatūra smarkiai skiriasi priklausomai nuo amžiaus. Apšvietos epochos literatūroje yra vaizduojama kasdieninė žmonių buitis, joje kalbama apie trečiojo luomo žmones. XX amžiaus pradžioje literatūroje paplito romantizmo idėjos: aukštinamos dvasinės vertybės, atsigręžiama į žmogaus vidinį pasaulį, o amžiaus viduryje į pasaulį žiūrima ironiškai, bei žmogaus būtis matoma visai kitaip. Todėl nenuostabu, kad doros samprata skirtingais laikais yra suprantama kitaip. Kristijonas Donelaitis poemoje ,,Metai" doros sampratą sieja su religija ir papročių laikymusi, tuo tarpu Šatrijos Ragana apysakoje ,,Sename dvare“ kalba apie šeimos svarbą formuojant moralinius pamatus, o J. Savickio novelėje ,,Vagis“ atskleidžia vaiko moralinio apsisprendimo priežastis.

K. Donelaičio poemoje ,, Metai’’ doras žmogus yra tikintis, saugantis ir puoselėjantis bendruomenės tradicijas. Kūrinyje būrams yra labai svarbi religija, nes ji suteikia gyvenimo prasmę ir parodo kaip reikia gyventi. Ji suformuoja būrų pasaulio supratimą ir moko pasirinkti tinkamas vertybes. Todėl būrams ir yra svarbu darbštumas, pagalba ir meilė kitam. Tikintys būrai yra vadinami ,,viežlybaisiais’’, o tie, kurie išsižada Dievo, vadinami ,,nenaudėliais’’. Bendruomenėje dori, ,,viežlybieji’’ būrai yra gerbiami, o nereligingi, ,,nenaudėliai’’ būrai yra smerkiami ir niekinami.

Šatrijos Raganos apysakoje ,, Sename dvare’’ doros supratimą formuoja vaikystės patirtys.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (1160 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Lukas
  • Doros samprata literatūroje
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Doros samprata literatūroje. (2021 m. Vasario 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/doros-samprata-literaturoje.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 20 d. 00:18
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo