Dorybė ir etika


Dorybių etika - pagrindiniai bruožai Dorybės samprata Dorybės kilmė, rūšys, funkcijos; dorybės ir tikslo santykis (Platonas ir Aristotelis) Dorybių kaip profesinių savybių teisėje problema.


Nors ARISTOTELIS perima iš PLATONO svarbiausių dorybių teorijos pagrindines mintis, bet jas įtraukia į platesnę dorybių lentelę, išskirdamas teorines ir etines dorybes. Todėl "dorybę" jis suvokia platesne prasme kaip vertingos žmogiškos veiklos adaptaciją. Teorinės dorybės suskirstytos į dvi grupes. Pirmoji būdinga protui tiek, kiek ji grynojoje teorijoje remiasi tuo, ko negali pakeisti žmogaus veikla. Kita grupė būdinga protui tiek, kiek ji remiasi tuo, kas gali būti pakeista žmogaus veikla. Pirmajai grupei priklauso protas kaip pirmųjų pažinimo principų savybė, išmintis kaip žinojimas to, kas "iš prigimties verčiausia" ir mokslas kaip iš principų išvedamas žinojimas. Antrosios grupės išsiskaidymo pagrindas yra dvi sferos to, ką gali pakeisti žmogaus veikla. Pirmoji - praktikos tikrąja prasme sritis, taigi moralinę reikšmę savaime vertingo elgesio sritis. Šia praktika remiasi praktinis protas, kurio dorybė yra protingumas. Kita yra darymo, gaminimo arba formavimo sritis, kurios vertė glūdi pagamintame kūrinyje. Pojetinio arba techninio proto dorybė yra sugebėjimas, meistriškumas. Etinės dorybės (t. y. dorybės siauresne prasme) yra tos, kuriose kalbama apie protingą juslinių afektų formavimą ir lavinimą. Čia Aristotelis dorybės protingumą apibrėžia kaip vidurį tarp ydingų kraštutinumų. Taip, sakykime, drąsa yra vidurys tarp nutrūktgalviškumo ir bailumo. Etinių dorybių įvairovė atsiskleidžia visuomeninio gyvenimo, t.y. ekonomikos, piliečių visuomeninių tarpusavio santykių ir politikos kontekste. Šiuo atžvilgiu didžiausia dorybė yra teisingumas, nes tai dorybė, kuri santykiuose su aplinkiniais kiekvienam paskiria jam priklausančią dalį atsižvelgiant į pusiausvyrą arba tam tikrą lygybę.

  • Etika Referatas
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1830 žodžiai)
  • Vinga
  • Dorybė ir etika
    10 - 2 balsai (-ų)
Dorybė ir etika. (2016 m. Gegužės 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/dorybe-ir-etika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 17:03
×