Dramatiškos meilės tema lietuvių literatūroje


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Dramatiškos meilės tema lietuvių literatūroje.


Sakoma, kad meilė sena kaip pasaulis. Ir išties, istorijų apie dramatišką, o neretai ir tragiškai pasibaigusią meilę randame jau Antikos laikotarpio literatūroje. Vienas iš pavyzdžių – ištikimybės simboliu tapusi epinės poemos „Odisėja“ veikėja Penelopė, sutuoktinio Odisėjo laukusi 20 metų. Dramatiškų meilės istorijų netrūko ir vėlesniais amžiais – anglų dramaturgas Viljamas Šekspyras kūrinyje „Romeo ir Džiuljeta“ įamžino herojus, kovojusius dėl galimybės būti kartu, bet galiausiai pasirinkusius mirtį. Lietuvių rašytojai taip pat nevengė dramatiškos meilės temos. Katastrofų literatūros kūrėjas Antanas Škėma psichologiniame romane vaizduoja veikėją, kurio santykiai su mylimąja tampa dramatiški, kai šis verčiamas aplinkybių atsisako toliau su ja bendrauti, o egzodo prozininkas Marius Katiliškis romane „Miškais ateina ruduo“ akcentuoja, jog meilė tampa dramatiška, kai veikėjai priima neapgalvotus, aistros paskatintus sprendimus, kurie jų gyvenimus kone sužlugdo. Taigi savo kalba norėsiu įrodyti, jog išeivijos literatūros kūrėjai Antanas Škėma bei Marius Katiliškis savo romanuose akcentavo dramatiškos meilės temą, kilusią dėl skirtingų priežasčių.

Pirmiausia, meilės dramatiškumo priežastimi gali būti vieno iš mylimųjų liga. Egzistencionalistas Antanas Škėma tai atskleidžia romane „Balta drobulė“ vaizduodamas pagrindinį veikėją, nutraukiantį ryšius su mylimomis moterimis dėl ligos. Bebaigdamas gimnaziją Antanas Garšva, kūrinio personažas, susipažįsta su Jone, vėliau tapusia jo mylimąja. Vis dėlto jaunuoliams tenka išsiskirti, kadangi veikėjas, sužinojęs apie savo ligą, nutaria neapkrauti rūpesčiais merginos ir verčiau gyventi nemylimas. Dramatiškų momentų Garšva patyrė ir vėlesniu gyvenimo laikotarpiu. Po priverstinės emigracijos į Vakarus ir įsikūrimo Niujorke veikėjas neilgai džiaugėsi naujai sutikta mylimąja Elena, kadangi ligos priepuoliai atsinaujino ir Garšvai teko priimti lemiamą sprendimą.

Dramatiškos meilės tema lietuvių literatūroje. (2016 m. Balandžio 12 d.). http://www.mokslobaze.lt/dramatiskos-meiles-tema-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 13:54