Du skirtingi ląstelių tipai: prokariotai ir eukariotai


Eukariotai ir prokariotai. Prokariotines ir eukariotines lasteles. Eukariotines ir prokariotines lasteles. Prokariotines ir eukariotines lasteles skirtumai. Eukariotines lasteles chromosoma. Skaidres apie lastele. Eukariotai ir prokariotai skirtumai. Prokariotai skaidres. Ląstelė jos organoidai bei jų funkcijos. Eukariotinės ir prokariotinės ląstelės skaidres.

Ląstelių skirstymas prokariotinės ląstelės sandara eukariotinės ląstelės sandara eukariotinių ląstelių evoliucija augalų ir gyvūnų ląstelių bendros struktūros ir funkcijos organoidai, apsupti dviguba membrana organoidai, apsupti vienguba membrana ląstelės judėjimo organoidai prokariotinių ir eukariotinių ląstelių palyginimas šaltiniai

Augalo ląstelė gy•protoplazma (pusiau skaidri, klampi gyvoji ląstelės medžiaga; susideda iš karioplazmos ir citoplazmos su joje esančiais ląstelės organoidais).

•plazmalema (plėvelė, dengianti augalinių ląstelių sienelė (apvalkalėlis). Sandara: sienelės struktūriniai elementai – tvirtos elastingos mikrofibrilės, sudarytos iš celiuliozės, ir plastiškas matriksas, sudarytas iš protopektino ir hemiceliuliozės. Funkcijos: sienelė yra hidrofobiška, praleidžia vandenį ir jame ištirpusias medžiagas.

Gyvūninių ląstelių glikokaliksas. Glikokaliksą sudaro polisacharidinis sluoksnis. Išsišakojusios polisacharidų liekanos kovalentiškai susijungusios su baltymais ir sfingozido turinčiais lipidais. Funkcijos: gyvūninių ląstelių paviršiaus sluoksnis plonas ir elastingas, jis tiesiogiai branduolio apvalkalėlis. Sandara: apvalkalėlis susideda iš dviejų membranų, tarp kurių yra peribranduolinė ertmė. Branduolio apvalkalėlis jungiasi su et ir yra jo dalis. Apvalkalėlyje yra porų. Jos užima apie 5% branduolio paviršiaus. Apvalkalėlyje taip pat yra daug fermentų. Funkcijos: branduolio apvalkalėlis saugo genetinę medžiagą nuo citoplazmos judesių, neleidžia susimaišyti citoplazmai ir nukleoplazmai. Mažosios.

Molekulės ir jonai tiesiogiai prasiskverbia iš citozolio pro branduolio apvalkalėlio poras. Per poras išeina irnr ribosomų daleles.

Branduolio nukleoplazma. Sandara: tai pagrindinė branduolio masė, sudaryta iš skystosios dalies ir branduolio matrikso. Skystoji dalis savo sudėtimi panaši į citozolį. Nukleoplazmoje būna fermentų ir tarpinių medžiagų apykaitos produktų, inerfazės metu būna išsidėstęs chromatinas ir branduolėliai. Mitozės metu čia išsidėsto chromosomos. Chromosomos sudarytos iš chromatino, kuriame yra 40%histonų, 40% dnr, apie 20% nehistoninių chromosomų baltymų ir nedaug rnr. Branduoliui dalijantis, chromosomos būna sudarytos iš dviejų identiškų chromatidžių. Chromatidės svarbiausia dalis – nukleoproteinas. Nukleoproteinas būna susisukęs į storą siūlą – chromonemą, o ant jos išsidėsto daugybė apvalių gerai nusidažančių ir matomų chromomerų. Chromosomų pirminė sąsmauka (centromera) abi chromatides tvirtai sujungia. Funkcijos: nukleoplazmai sudaro mikroaplinką chromosomoms funkcionuoti, kartu su matrikso dalyvauja dnr dvigubėjimo procese. Ląstelės gyvenimo ciklo metu chromosomos įgyja dvi fiziologines formas.

Funkcinė (tarp dalijimosi – chromosomos purios, siūliškos, ilgos ir neryškios). Tokia chromosomų forma būtina informacijos perrašymui į irnr.

  • Microsoft Word 115 KB
  • 2010 m.
  • 20 puslapių (2431 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Arturas
  • Du skirtingi ląstelių tipai: prokariotai ir eukariotai
    10 - 1 balsai (-ų)
Du skirtingi ląstelių tipai: prokariotai ir eukariotai. (2010 m. Gruodžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/du-skirtingi-lasteliu-tipai-prokariotai-ir-eukariotai.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 07 d. 23:40
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo