Dujų apykaita sausumoje


Žmogaus kvėpavimo organų sistemos sandara. Kvėpavimo takų organai . Didelį paviršiaus plotą. Oro įkvėpimas ir iškvėpimas iš plaučių. Žmogaus kvėpavimo takų ir plaučių apsauga nuo pažeidimų ir infekcijų. Vabzdžių kvėpavimo sistema – trachėjos. Sąvokos , formulės ir asmenybės Alveolė. Dujų apykaita. Kvėpavimo takai. Virpamasis epitelis.


Žmogaus kvėpavimo sistemą sudaro kvėpavimo takų organai ir plaučiai. Kvėpavimo takų organais oras juda į plaučius ir iš jų pa...

Žmogaus kvėpavimo sistemą sudaro kvėpavimo takų organai ir plaučiai. Kvėpavimo takų organais oras juda į plaučius ir iš jų pašalinamas į kūno išorę. Šių organų – nosies ertmės, gerklų, trachėjos, bronchų – vidinis paviršius yra padengtas virpamuoju epiteliu.

Nosies ertmę su trachėja jungia nosiaryklė. Trachėjos pradžioje yra gerklos, kuriose išsidėstęs balso aparatas. Plaučiuosetrachėja šakojasi į du iš kremzlinių žiedų sudarytus bronchus, o šie – į daugybę bronchiolių, kurios užsibaigia alveolėmis. Plaučiuose vyksta dujų apykaita tarp įkvėpto oro ir į plaučius atitekėjusio veninio kraujo.

Didesnę krūtinės ląstos dalį užimantys plaučiai sudaryti iš daugybės smulkių pūslelių – alveolių. Jos sudaro didelį paviršiaus plotą, reikalingą dujų apykaitai. Alveolės sienelė yra plona (iš vieno epitelinių ląstelių sluoksnio) ir iš vidaus drėgna. Taip yra, nes pro plonus ir drėgnus paviršius vyksta greita dujų difuzija. Iš išorės sienelė apraizgyta tankiu vienasluoksnių kapiliarų tinklu. Dėl koncentracijos gradiento deguonis (O2) iš alveolių juda į kraujo kapiliarus, o anglies dioksidas (CO2) – iš kraujo į alveoles. Veninis kraujas plaučių kapiliaruose virsta arteriniu.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 405 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (769 žodžiai)
  • Akvilė
  • Dujų apykaita sausumoje
    10 - 4 balsai (-ų)
Dujų apykaita sausumoje. (2016 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/duju-apykaita-sausumoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 18:35
×