Dvarai referatas


Mano gimtinės dvarai. Pratarmė. Aukštaitijos dvarai. Verkių dvaras. Baisogalos dvaras. Tuskulėnų dvaras.

Bene labiausiai dvarų likimus lėmė keletas svarbių istorijos posiūkių. Vieni iš svarbiausių įvykių yra 1831 m. ir 1863 m. sukilimai, kuriuose dalyvavo nemažai dvarininkų ir Bažnyčios atstovų, bei po sukilimo vykusios represijos bei dvarų konfiskacijos. Per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinį karą, buvo sugriauta nemažai pastatų ir suniokota daug meno vertybių, kolekcijų. Kitas svarbus įvykis tai 1922m. žemės reforma, kuri apribojo dvaro žemių dydį (iki 80 ha, vėliau – iki 150 ha), taip sunaikinta daug pačių pajėgiausių ir didžiausių Lietuvos dvarų. Galima taip pat paminėti 1940 m., kada sovietų valdžia galutinai nacionalizavo dvarus, panaikindama dvarą, kaip privačią nuosavybę.

Dauguma Komarų statytų pastatų išliko iki šiol. Iki pirmojo pasaulinio karo ant dvaro rūmų rotondos kupolo stovėjo Mikelandželo skulptūros kopija, dabar stogą puošia tik žibintas. Rūmų vidus puikavosi prabangiu savitumu ir turtingais interjerais. Vertingiausia dalis – dekoratyvinė medžio drožyba, kuri išliko iki šių dienų. Be viso to išliko daug freskų, gipsatūrų, glazūruotų koklinių krosnių, marmuro palangių. Dėja, visas kilnojamas turtas 1915 m. buvo išgabentas į Smolenską. Šiuo metu dvaro rūmai gerai prižiūrėti, nuolat remontuojami. Po truputi tvarkomi ir kiti dvaro statiniai, kas labai džiugina. Pavyzdiniu buvęs Baisogalos dvaras ir dabar tokiu išlieka, nesvarbu, kad Baisogala yra nedidelis ir gana nuošalus miestelis. Esant galimybei, rekomenduoja būtinai ten apsilankyti.

Šita vieta yra ypatinga tuom, kad ji turi tragiškus Lietuvos istorijos įvykius. 1944m. kai sovietų sąjunga okupavo 2 karta Lietuvą, NKGB vidaus kalėjimo rūsyje buvo žudyti lietuvių rezistentai, kitų sovietų okupacinio režimo aukos, taip pat kai kurių už kriminalinius bei karo nusikaltimus asmenys. Palaikius vėžė į Tuskulėnų dvaro teritoriją ir užkasdavo juos. Archeologinių tyrimų metų, kurie prasidėjo nuo 1994 m. iki 2003 m., buvo rasti 45 kapaduobės – duobės. Jose buvo 724 žmonių palaikai. Duobės buvo nuo 8 iki 10 metrų ilgio, kelių metrų pločio ir 3 – 4 metrų gilio. Palaikai naktimis buvo vežami iš kalėjimo sunkvežimais. Kūnus guldydavo į duobę sluoksniais, tai yra kiekvienas naujas sluoksnis buvo užberiamas pelkėmis, žeme ir darydavo tol, kol neužsipildavo visa duobė. Tik septynių žmonių palaikai buvo atiduoti artimiesiems ir Telšių vyskupijai, o kitų (717) sovietinio teroro aukų palaikai 2004 m. lapkričio 2 d. buvo perkelti į koplyčią-kolumbariumą. Taip pat buvo rastas XVII a. krosnio likučiai, kuriame buvo diegiamos plytos, šv. Petro ir Povilo bažnyčiai statyti.

  • Microsoft Word 1228 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1983 žodžiai)
  • Mokykla
  • Eva
  • Dvarai referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Dvarai referatas. (2015 m. Rugsėjo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/dvarai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Rugpjūčio 16 d. 23:19
×