Dvarai skaidrės


Dvarininkijos grįžimas prie lietuviškų šaknų XX a. pradžioje. Įvadas. Darbo tikslas. Kas yra dvaras? Kaip Lietuvoje suvokiama dvaro sąvoka? Kada dvarai pradėjo formuotis Lietuvoje? Kas Lietuvoje sudarė dvarus? Dvarų istorija Lietuvoje pasibaigė. Dvarų kultūra. Dvarai panaikinus baudžiavą. Dvarai po žemės reformos. Dvarai atkūrus Lietuvos nepriklausomybę. Dvarai xviii – xix a. Dvaras XX a. Dvarų išlikimas. Dvarų išsaugojimas. Atstatyti dvarai pritaikomi. Išvados. Pati sužinojau iš šios temos. Naudoti šaltiniai.

Šią temą man padėjo išsirinkti mokytoja. Man pačiai įdomi dvarų istorija ir nusprendžiau ja pasidomėti iš arčiau. Man įdomu kaip keitėsi dvarai ir dvarininkija, kokie jie buvo anksčiau dar gilioje senovėje ir kaip bei dėl kokių priežasčių dvarininkija grįžo prie lietuviškų šaknų XX a. pradžioje. Informaciją rinkau internete, nes knygose apie dvarininkiją buvo rašoma taip pat kaip ir internete, arba atskirai po vieną dvarą.

Parodyti Lietuvos dvarininkijos tautinio sąmoningumo kaitos raidą, jų požiūrį į atsikūrusią Lietuvos valstybę.

Dvaras – feodalo valda ir gyvenvietė, stambus žemės savininko ūkis kapitalizmo laikotarpiu. XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje dvarai daugiausia buvo rekonstruojami, nors statoma ir naujų.

Lietuvoje dvarai pradėjo formuotis XIV a. pabaigoje ir XV a. I pusėje, įvedus krikščionybę. Visiškai dvarai susiformavo XV a. II pusėje, kai bajorų sodybos atsiskyrė nuo baudžiauninkų sodybų. Bajorų sodybos nuo baudžiauninkų skirtumų turi nedaug: bajorų sodybos buvo daug didesnės nei baudžiauninkų; skyrėsi jų gyvenamų namų plotas; bajorai buvo viršesni už baudžiauninkus; skyrėsi kiemo išdėstymas.

Naujas perspektyvas dvarų paveldo išsaugojimui atvėrė narystė Europos Sąjungoje. ES struktūrinių fondų lėšas paveldui puoselėti skirsto Lietuvos verslo paramos agentūra, kuri visų pirma atsižvelgia į objekto “atsipirkimo” galimybes. Dauguma atstatytų dvarų yra pritaikomi turizmo reikmėms, kiti kultūros renginiams, festivaliams, dar kiti tarnauja vietos bendruomenių reikmėms.

  • MS PowerPoint 174 KB
  • 2016 m.
  • 22 puslapiai (1450 žodžiai)
  • Asta
  • Dvarai skaidrės
    10 - 3 balsai (-ų)
Dvarai skaidrės. (2014 m. Gegužės 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/dvarai-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 23:27
×