Dvidešimto amžiaus našaus darbo siekis


Laiko vagys. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Darbo metodai. Dvidešimto amžiaus našaus darbo siekis.


F. Teiloras (1856-1915) nagrinėjo racionalaus darbo metodus, darbo našumą, savo filosofiją grindė keturiais pagrindiniais principais:

H. Gantas (1861–1919) analizavo, kaip operatyviai planuoti darbus. Jo idėjos naudojamos projektų valdyme, paplitę Ganto grafikai, kurių viename tinklelyje vaizduojamas laiko ir planuojamo bei atlikto darpo apimtis. Gantas įvedė antrinę motyvaciją meistrams (žemiausia valdymo grandis): prižiūrėtojas gauna atlygį už kiekvieną įvykdžiusį normą asmenį ir už visus. Jis taip pat davė pradžią kalendoriniam planavimui. Gantas išrado darbo užmokesčio išmokėjimo sistemą, skatinančią vadovą ir darbininkus tobulinti darbo praktiką. (2,17)

Apibendrinant galima teigti, jog našus darbas plačiai imtas nagrinėti dvidešimto amžiau pradžioje, nes tuo metu itin trūko kvalifikuotos darbo jėgos. Darbo našumą nagrinėjo ir siekė pagerinti F. Teiloras, Gantas, Džilbretai ir E. Demingas. Teiloras teigė, kad darbas gali būti našus tik tada, kai jis organizuotas pagal taisykles, principus bei standartus, t.y. kiekvienam darbuotojui turi būti paskirtas toks darbas, kurį jis geriausiai sugeba atlikti ir pasirenkamas toks būdas, kuriuo darbas atliekamas kokybiškiausiai. Ganto indėlis svarbus tuo, kad jis sukūrė antrinę motyvacinę sistemą ir davė pradžią kalendoriniam darbų planavimui. Džilbretai skatino atsisakyti nereikalingų judesių, kurie nedidina darbo našumo, o E. Demingas teigė, kad darbuotojai gali dirbti našiau mokydamiesi vieni iš kitų.

Vienas iš laiko vagių – tai susirinkimai (konferencijos). Reikėtų vengti organizuoti susirinkimus, jeigu trumpas pokalbis prie kavos išspręstų problemą. Jeigu vis dėlto susirinkimas organizuojamas, būtina paruošti griežtą darbotvarkę (susirinkimas privalo turėti aiškų tikslą, kurio reikia laikytis viso susirinkimo metu). Itin svarbu tai, kad susirinkime turi dalyvauti tik problemai spręsti reikalingi žmonės, jokie pašaliniai asmenys neturi būti toleruojami. Jeigu nagrinėjama problema toliau neliečia kai kurių žmonių, reikia paprašyti juos palikti susirinkimas, taip pat bus sutaupomas ne tik susirinkimo vadovo laikas, bet ir tų žmonių laikas, kurie be reikalo jame dalyvauja Susirinkimo metu nereikėtų aptarinėti smulkmenų, tam galima organizuoti atskirus susirinkimus ir pasitarimus.

Kitas laiko vagis – tai elektroninis paštas. Žmogus, tikėdamasis gauti laiškų pernelyg dažnai tikriną elektroninio pašto dėžutę. Laiškų skaitymui ir jų atsakymui reikėtų planuoti konkretų laiką savo darbotvarkėje, kad būtų išvengta nereikalingų prisijungimų. Rašant elektroninį laišką, svarbu sukurti aiškų, nedviprasmį teiginį (pateikti detales, kurios gavėjui iš karto leis suprasti laiško paskirtį), laiškas turi būti glaustas ir konspektyvus. Jeigu problemos nepavyksta išspręsti per kelis laiškus, rekomenduojama organizuoti susirinkimą. Norint pateikti užduotį atlikimui, svarbu nurodyti tik vieną atsakingą asmenį ir pateikti konkrečia užduotį ir pabaigos datą. [5]

  • Vadyba Recenzija
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2149 žodžiai)
  • Kolegija
  • Goda
  • Dvidešimto amžiaus našaus darbo siekis
    10 - 7 balsai (-ų)
Dvidešimto amžiaus našaus darbo siekis. (2016 m. Kovo 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/dvidesimto-amziaus-nasaus-darbo-siekis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 17:22
×