Dviejų ugdymo filosofijų palyginimas


Pedagogikos esė. Dviejų ugdymo filosofijų palyginimas. Pragmatizmas ir egzistencializmas.


Literatūroje sutinkamas dažnas teiginys, kad pagrindinis ugdymą tiriantis mokslas – pedagogika – yra taikomoji filosofija. Ugdymo praktikas, ir pedagogikos teoretikas kartkartėmis žvilgteri į savo veiklą iš filosofinių, psichologinių, sociologinių pozicijų. Aprėpęs naujus aspektus jis grįžta prie ugdymo realijų suvokęs plačiau ir giliau. Taigi, ugdyme teorija yra neatsiejama nuo praktikos, tai reiškia, kad kiekviena ugdymo filosofija turėtų remtis praktine patirtimi ir atvirkščiai. Norint labiau pažinti ugdymo filosofijas, geriausia jas lyginti, tuomet geriau pastebimi trūkumai ir pranašumai. Šiuo atveju bus lyginamas pragmatizmas ir egzistencializmas, dvi skirtingos ir svarbios udgymo filosofijos.

Pragmatizmas, tai filosofija nukreipta į praktinę naudą. Šioje ugdymo filosofijoje svarbiausią padaryti ugdymą naudingą ir kartu suprantamą. Pragmatistams pažinimo pagrindas – ugdytinio sąveika su dinamiška, nuolat besikeičiančia aplinka, taigi ugdytinis skatinamas veikti ir ieškoti taip, kad įgyvendintų savo užsibrėžtus tikslus. Taip pat pragmatizmai iškelia intereso svarbą, todėl, anot Džonas Djui, ugdymas turi remtis ugdytinio interesu per praktiką.

Kitaip nei pragmatizme, egzistencializmo ugdymo filosofijoje didesnis dėmesys skiriamas žmogaus gyvenimo apmąstymui ir jo įprasminimo galymybėms. Šioje ugdymo filosofijoje akcentuojamas žmogaus autentškumas, jo pojūčiai, gebėjimas būti tokiam, kokiam siūlo būti konkreti situacija. Egzistencinė pajauta, žmogaus išgyvenimai yra unikalūs, asmeniški, todėl vertingi, kad ir kokius padarinius lemtų. Taigi, kiekvienas ugdytinio veiksmas yra vertingas, neatsižvelgiant į veiksmo rezultatus.

  • Pedagogika Esė
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Indrė
  • 5 puslapiai (1002 žodžiai)
  • Pedagogikos esė
  • Microsoft Word 20 KB
  • Dviejų ugdymo filosofijų palyginimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Dviejų ugdymo filosofijų palyginimas. (2016 m. Sausio 05 d.). http://www.mokslobaze.lt/dvieju-ugdymo-filosofiju-palyginimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 01:50