Dvitėjinio metalinio profilio gamybos technologija


Įvadas. Plienas. Plieną sudarantys komponentai. Plieninių gaminių savybės, forma ir paskirtis. Plieno gamybos technologija. Technologinis procesas. Naudojami įrenginiai. Deguoninis konverteris. Marteno krosnis. Elektrinė krosnis. Žaliavos, jų sandėliavimas. Gaminių sandėliavimas. Gamybos procesai. Gaminio gamybos technologinės linijos schema-eskizas. Gamyklos sklypo planas. Erdvinis gaminio vaizdas. Išvados. Literatūra.


Metalais vadinamos medžiagos, kurių pagrindiniai požymiai yra didelis stipris, tamprumas, plastiškumas, izotropiškumas, „metališkasis“ blizgesys, didelis laidumas šilumai ir elektrai.

Žemės plutoje yra geležies (Fe) 5,1 %, aliuminio 8,1 %, magnio 2,1 %. Geležis – vienas švariausių metalų planetoje. Geležies dirbinių pasaulyje kasmet sunaudojama 780-810 mln.t per metus (2008m.).

Metalų lydiniai labai plačiai naudojami statyboje: pastatų karkasų, tiltų ir viadukų, elektros linijų atramų konstrukcijoms ir kitiems statiniams.

Ketus (geležies ir anglies lydinys) 1,7 % < C = 6 %

Anglinis (konstrukcinis, įrankinis), be geležies ir anglies, jame dar yra mangano ir silicio, taip pat žalingų priemaišų – sieros.

Legiruotasis (mažai legiruotas, gausiai legiruotas), jo sudėtyje, yra priedų: chromo, nikelio, molibdeno ir kitų.

Mažaanglis plienas plastiškas, minkštas, lengvai deformuojamas, tekinamas, gerai susivirina, bet neužsigrūdina ir neatsparus dilimui.

Paprastasis – anglinio plieno sudėtyje yra ne daugiau kaip 0,6 % anglies ir iki 0,05 % S bei 0,04 % P;

Kokybiškasis – neanglinis arba legiruotas plienas – iki 0,04 % S ir 0,035 % P;

Stogų dangoms imamas plienas, kuriame anglies mažai. Įrankių gamybai naudojamas plienas, kuriame anglies yra daugiausiai. Statybinėms konstrukcijoms gaminti naudojamas mažaanglis plienas (šio plieno suvirinamumas yra labai geras). Armatūroms naudojamas vidutinio anglingumo plienas. Spyruoklėms gaminti naudojami spyruokliniai plienai, kurie pasižymi mažomis plastinėmis deformacijomis ir aukšta sąlygine tamprumo riba, atsparumu nuovargiui ir relaksacijai.

Plieno savybės priklauso nuo jo cheminės sudėties, anglies kiekio ir terminio apdorojimo.

Ilgaamžiškumas (tik tinkamai prižiūrint, esant poreikiui galima sustiprinti, remontuoti, perlydyti);

Mažas atsparumas korozijai (esant nepalankioms sąlygoms plienas gali suirti per 2-3 metus);

Atleidimas – grūdinto plieno įkaitinimas iki temperatūros, žemesnės už austenito sandaros susidarymo pradžios temperatūrą, išlaikymas ir tam tikru greičiu ataušinimas.

Metalo liejiniai, kuriuose nedaug legiruojančių priedų (mangano ir silicio), yra stipresni, atsparesni šalčiui, senėjimui dilimui.

Metalinės konstrukcijos dėka mažo svorio (lyginant su kitomis konstrukcijomis), didelio gamyklinio išbaigtumo, galimybės perdengti didelius tarpatramius, o ypatingai dėka didelio stiprumo ir greito įrengimo plačiai naudojamos įvairaus tipo pastatuose ir statiniuose nuo vienaukščių pramoninių pastatų iki daugiaaukščių visuomeninių pastatų, tiltų, bokštų ir pan.

Profilinis dar skirstomas į rūšinį (kvadratinis, apvalus, kampuočiai) ir fasoninį (dvitėjinis, lovinis, špuntinis). Iš profilių daromi pagrindiniai statinių elementai.

Dvitėjinis profilis dažnai naudojamas lenkiamiems elementams, bet taip pat racionaliai gali būti panaudotas sudėtinėms kolonoms ir didesnių strypinių konstrukcijų sudėtiniams elementams.

Kvadratiniai vamzdžiai gali būti formuojami įvairiais būdais, pvz.: šaltai arba karštai tempti ir karštai formuoti. Apvalūs vamzdžiai gali būti išilgai suvirinti arba besiūliai.

Daugiausia plieno pagaminama iš aukštakrosnėse išgauto perdirbamojo ketaus. Priemaišų kiekis pliene, gaminant iš ketaus, sumažėja dėl oksidavimo reakcijų (anglis sudega), kita dalis priemaišų (Si, S, Mn, P) pereina į šlakus arba išsiskiria dujų pavidalu. Oksidacijos procesas, dalyvaujant geležies oksidams ir deguoniui, vyksta pagal tokią schemą:

  • Microsoft Word 8913 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (2886 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gerda
  • Dvitėjinio metalinio profilio gamybos technologija
    10 - 3 balsai (-ų)
Dvitėjinio metalinio profilio gamybos technologija. (2017 m. Gegužės 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/dvitejinio-metalinio-profilio-gamybos-technologija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 23:23
×