Dydžiai ir jų matavimas


Senovės lietuvių vartoti matavimo vienetai. Vieningos matavimų sistemos atsiradimo prielaidos. Metrinė vienetų sistema. Tarptautinė SI vienetų sistema. Metrinė sistema Lietuvoje.

Kai tik žmogus pradėjo gaminti įrankius ir statytis sau būstą, jis susidūrė su matavimo vienetais. Pirmieji matavimo vienetai buvo patys primityviausi, netikslūs, ir skirti matuoti ilgį, svorį bei plotį. Pirminiai mato vienetai buvo žmogau rankos ir kojos, pėdos matavo atstumą, delnas matavo ilgį, saujomis nusakydavo svorį. Dideli atstumai buvo nusakomi kelionės dienomis, o svorio ir talpos vienetais buvo tai, ką žmogus galėdavo išsinešti: glėbys, nešulys, sauja. Šiuos žodžius mes vartojame kasdieninėje kalboje ir dabartiniais laikais. Toks matavimas buvo labai npatogus (nereikėdavo jokių papildomų priemonių), antra vertus, stigo tikslumo, matai buvo tik apytikriai. Visi matai, susiję su žmogaus kūno dalimis, apibendrintai vadinami antropologiniais.

Euforija dėl metrinės sistemos truko apie keturiasdešimt metų. Ji baigėsi 1837 m., kada žinomas astronomas, matematikas f. Besselio pakartojo Paryžiaus dienovidinio ilgio matavimą ir nustatė, kad jo ilgis ne 10000000, o 10000856 m. Todėl metras tapo ilgesnis beveik 0.1 mm. Galų gale, 1872 m., Peterburgo mokslų akademijos iniciatyva sušaukta tarptautinė Komisija priėmė nutarimą, kad nuo dabar, metras nesusijęs su dienovidinio ilgiu, bet tiesiog yra lygus archyviniam metro etalonui. Taip metro apibrėžimas neteko pirminės nuostatos , kaip natūralaus dydžio paiimto „iš gamtos“ Be to bandymais buvo nustatyta, kad kiekvienas naujas kilogramo matavimas, kaip vieno kubinio decimetro destiliuoto vandens masė, esant didžiausiam jo tankiui, duoda vis kitokį rezultatą. Todėl kilogramas tapo tiesiog lygus masės kilogramui (1799 m. etalono prototipas ) ir prarado ryšį su metru. Taigi metrinė sistema atsisakė antrojo pagrindinio principo, suformuluoto 1791- vieną dydį išreikšti kitu.Taip atsirado du dydžiai – konstantos.

Lietuvoje metrologijai keliama keletas svarbesnių uždavinių: sukurti ir palaikyti etalonų bazę bei sudaryti sąlygas naudoti kitų valstybių etalonus; Lietuvoje matavimo vienetus reikšti tarptautinės vienetų sistemos vienetais; įteisinti Lietuvoje naudojamas matavimo priemones tarptautinėje praktikoje priimtais būdais; tikrinti ar naujai gaminamos ar importuojamos matavimo priemonės atitinka tarptautinius arba Europos normatyvinių dokumentų reikalavimus; tikrinti matavimo priemones, naudojamas darbų saugoje, saugant aplinką ir žmogaus sveikatą, nustatant maisto produktų kokybę ir jų ekologiškumą, nustatant prekių, energijos paslaugų kiekį ir vertę prekybos operacijų metu.

  • Matematika Referatas
  • Microsoft Word 453 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (2214 žodžiai)
  • Liuda
  • Dydžiai ir jų matavimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Dydžiai ir jų matavimas. (2015 m. Lapkričio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/dydziai-ir-ju-matavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 02:17
×