Dzūkija projektas (2)


Dzūkija. Istorinės ištakos. Dzūkija kitaip Dainava. Herbas ir vėliava. Kraštovaizdis. Ledynmetis paliko žinomuosius Dzūkijos smėlynus ir kalvynų ežerus. Etninė kultūra. Regiono lygumose vyravusios smėlingos dirvos lėmė skurdesnį tenykščių žemdirbių gyvenimą. Patarmės. Pagal tarmių klasifikaciją, didžioji Dzūkijos dalis priskiriama pietų aukštaičių patarmei (Alytus. Kulinarinis paveldas. Prastos ir lengvos pietinės Lietuvos žemės lėmė. Dzūkų tradcijos. Šiame regione dar ir šiandien galima pamatyti itin senovišką bitininkavimo būdą. Tautinis kostiumas. Moterų rūbai kykai, antkakčiai skarelės(žieminės). Žymus žmonės. Vincas Mickevičius-Krėvė Justinas Marcinkevičius Adolfas Ramanauskas-Vanagas Romas Kalanta Anzelmas Matutis. Lankytinos vietos. Čepkelių raistas Merkinės piramidė Trakų pilis Strėvos įgriuva Liškiavos piliakalnis. Etninė muzika. Dzūkija – dainingiausias Lietuvos kraštas.


Ledynmetis paliko žinomuosius Dzūkijos smėlynus ir kalvynų ežerus, kurių virtinė nusidriekia nuo Lazdijų ir Veisiejų (pro didžiuosius Dusios ir Metelių ežerus, pro Daugų ežeryną) iki Trakų. Piečiau žymiausios dzūkų upės Merkio smėlingoje lygumoje stūkso didžiosios Dzūkijos girios, kurios tęsiasi nuo Kapčiamiesčio pro Druskininkus ir Marcinkonis, Varėną ir Rūdninkus iki Vilniaus, o už jo stūkso nemenčinės ir Pabradės miškai.

Regiono lygumose vyravusios smėlingos dirvos lėmė skurdesnį tenykščių žemdirbių gyvenimą, jų sodybų ir trobesių kuklumą. giriose gyvenę šiliniai dzūkai statė nedidelius ūkinius pastatėlius, talpinusius negausų derlių ir gyvulius. nuošaliuose miškuose ir paraisčiuose naujakuriai sodybas statėsi patogesnėse vietose, greta jų grupėmis kūrėsi giminaičiai ir palikuonys (pavyzdžiui, taip susikūrė Musteikos kaimas).

Prastos ir lengvos pietinės Lietuvos žemės lėmė, kad Dzūkijoje labiausiai paplitusi javinė kultūra – grikiai. Dzūkės didžiuojasi savo grikinių miltų pyragais – babkomis. Populiarus valgis – grikių buzelė (smulkiai sumalti grikiniai miltai, įplakti į rūgusį pieną). Iš apeiginių valgių ilgiau negu kituose Lietuvos kraštuose išlaikytas paprotys kepti bulvių ir grikių tešlos pailgas, batono dydžio bandeles su kanapių ar aguonų įdaru – šaltanosius.

Moterų rūbai: kykai, antkakčiai skarelės(žieminės), sijonai, liemenės, prijuostės juotsos.

  • MS PowerPoint 3672 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (569 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Snnape
  • Dzūkija projektas (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Dzūkija projektas (2) . (2017 m. Gruodžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/dzukija-projektas-2.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 18 d. 09:40
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!