E. gudavičius „Lietuvos istorija.nuo seniausių laikų iki 1569 metų“


Edvardas gudavičius lietuvos istorija. nuo seniausiu laiku iki 1569. Edvardas gudavicius lietuvos istorija. Gudavičius e lietuvos istorija nuo seniausių laikų iki 1569 metų.

Gudavičius „ Lietuvos istorija. Nuo seniausių laikų iki 1569 metų “.

Istorikas Edvardas Gudavičius ėmėsi didelio darbo, jis ryžosi parašyti Lietuvos istorija. Pirmajame tome, išleistame 1999 metais, E. Gudavičius aprašė Lietuvos istoriją nuo seniausių laukų iki Liublino unijos. Knyga suskirstyta į keturis skyrius: Lietuvos priešistorė, Ankstyvoji Lietuvos monarchija, Luominės visuomenės susidarymas ir įsitvirtinimas, Reformacijos karta. Kiekvienas skyrius suskirstytas į mažesnius skyrius, o šie į dar smulkesnius poskyrius.

Knygoje skiriamas nedidelis dėmesys Lietuvos priešistorei, akcentuojama Lietuvos Viduramžių ir Naujųjų laikų istorija. Lietuvos Viduramžiai apima laikotarpį nuo pirmojo Lietuvos vardo paminėjimo 1009 metais iki kunigaikščio Aleksandro valdymo pradžios 1492 m. arba jo mirties datos 1506 m.

Lietuvos vardas pirmą kartą paminėtas Kvedlinburgo analuose 1009 metais, aprašant misionieriaus šv. Brunono mirtį. Daugelyje kitų šaltinių mirties viena minima ne Lietuvos pasienis, o Prūsijos. E. Gudavičius mano, kad Lietuva Kvedlinburgo analuose paminėta todėl, kad žmogų rašiusį analus pasiekė informacija iš paties Šv. Brunono aplinkos, nes misionierius 1008 m. lankėsi Rusijoje ir galėjo susipažinti su jos kaimynais. Duomenys apie Šv. Brunoną leidžia manyti, kad lietuvių gentis buvo pasiekusi tokia politinę organizaciją, kokios dar neturėjo kitos baltų gentys net ir XIII am. Lietuvai sukurti valstybę trukdė Rusijos viršenybė ir mokama jai duoklė. Lietuva pasinaudojusi Rusijos valstybės suskilimu ir 1131metais išsivadavo iš jos priklausomybės.

XIII am. vidurys laikomas Lietuvos valstybės susidarymo ir įsitvirtinimo laikotarpiu, taip pat ir vieno valdovo iškilimo metas. „ 1235 m. rusų metraštininkas užsiminė apie „Mindaugo Lietuva“, tuo metu būta ir „ne Mindaugo Lietuvos“, taigi visai Lietuvai Mindaugas dar nevadovavo.

  • Istorija Recenzija
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1500 žodžiai)
  • Rasa
  • E. gudavičius „Lietuvos istorija.nuo seniausių laikų iki 1569 metų“
    10 - 9 balsai (-ų)
E. gudavičius „Lietuvos istorija.nuo seniausių laikų iki 1569 metų“. (2015 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/e-gudavicius-lietuvos-istorijanuo-seniausiu-laiku-iki-1569-metu.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 11:26
×