E.Berne - transakcinės analizės teorija


E. berne transakcinės analizės teorija. Eric Berne (1910-1970). Transakcijos ir asmenybinės pozicijos. Pvz. Transakcijose gali būti pateikta paprasta ir sudėtinga informacija. Tėvo pozicija. Suaugusiojo pozicija. Vaiko pozicija. Pvz. Transakcijų tipai. Pvz. Pvz. Psichologinės pozicijos. ?Aš geras ir tu geras". ?Aš geras, o tu blogas". ?Aš blogas, o tu geras". ?Aš blogas ir tu blogas". Literatūros sąrašas.

Ar suaugę žmonės žaidžia žaidimus? Kaip nuostatos į save ir į kitus veikia bendravimą? Kada ir kaip parašome savo gyvenimo scenarijų? Vaikas... suaugusiame žmoguje. Kas tai?

Psichologas ir psichoterapeutas Tansakcinės analizės teorijos kūrėjas.

E. Berne bendravimą analizuoja kaip tam tikrus mainus: žmogus X siunčia žmogui Y pranešimą, o pastarasis, reaguodamas į tai, atsako jam žodiniu arba nežodiniu būdu. Tokį ,,pasikeitimą" kontaktais E. Berne pavadino transakcija.

X: Kada egzaminas? Y: Poryt. X: Ar nori šokolado? Y: (Patenkintas nusišypso). X: (Atsisveikindamas pamojuoja). Y: (Nusiunčia jam oro bučinį).

Paprastai šią poziciją priimam iš tėvų. Bendraudami iš Tėvo pozicijos mes kalbame autoritariškai, kategoriškai, mėgstame nurodinėti ir drausti. Antra vertus, bendraudami iš šios pozicijos, mes būname užjaučiantys ir besirūpinantys, linkę paskatinti ir apginti.

Nepriklauso nuo asmenybės amžiaus Tokia pozicija paremta mūsų patirtimi, turima informacija, sąmoningais sprendimais Anot E. Berne, veikiama įvertinant realybę, savo galimybes ir racionaliai išskaičiuojant.

Papildančios transakcijos – yra vadinamos, jei į pranešimą, pasiųstą iš tam tikros vidinės Aš pozicijos, asmenybė sulaukia norimos reakcijos iš kitos asmenybės tam tikros Aš pozicijos Toks bendravimas yra nekonfliktiškas ir, anot E. Berne, atitinka sveikus žmogiškus santykius.

X Y T T S S V V X: Gal užeikime pas mane kavos? Aš gyvenu vienas...(Tu man patinki...) Y: Iš tikro lauke šalta. Kava būtų ne pro šalį... (Tu man patinki taip pat...).

  • Psichologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1410 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (1317 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ilona
  • E.Berne - transakcinės analizės teorija
    10 - 10 balsai (-ų)
E.Berne - transakcinės analizės teorija. (2015 m. Gruodžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/eberne-transakcines-analizes-teorija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 11:47
×