Edipo mito analizė


Įvadas. Aristotelio literatūros kritika. „Edipo karaliaus“ vertinimas pagal aristotelio „Poetiką“. Išvados. Šaltiniai.

Aristotelis parašė traktatą apie poezijos meną - „Poetika“. Išliko tik pirmas tomas, kuriame aptariami tragedija ir epas. Šiame traktate Aristotelis gina poeziją nuo kitų filosofų kaltinimų ir iškelia pažintinę poezijos reikšmę, kuri suteikia estetinį džiaugsmą. Jis teigė, kad tragedija, užuojautos ir baimės pagalba, sukelia atitinkamą katarsį, kuris nesilpninta sielos, bet apvalo ją ir sutaurina. Taip yra todėl, kad užuojauta ir baimė yra pažįstama visiems, dėl to nėra pavojinga, o atneša palengvėjimą.

„Poetikoje“ Aristotelis nagrinėja tragedijos struktūrą. Jis pateikia mokslinę literatūrinio kūrinio analizę. Aristotelis sukuria kriterijus pagal kuriuos vertina kūrinius. Aiškina kaip reikia kurti fabulas. Jis analizuoja ir autoriaus kalbą ir jo sukurtus veikėjus. Jis paaiškina, kad komedija ir tragedija skiriasi tuo, kad komedija imituoja blogesnius žmones, o tragedija – geresnius.

Pasak Aristotelio, tragedija yra meno kūrinys, kuris imituoja svarbų, bet jau užbaigtą veiksmą. Jis turi būti aprašytas dailia kalba, kuri skirtųsi kiekvienoje kūrinio dalyje. Tragedija turi būti vaidinama, o ne pasakojama. Ji turi sužadinti gailestį ir baimę.

„Poetikoje“ yra išskiriami šeši komponentai, kurie turi būti tragedijoje, nes nuo jų priklauso jos kokybė: „Tos dalys - fabula, charakteriai, mąstymas, scenos reikmenys, kalba ir muzikinė kompozicija.“ Aristoteliui svarbiausia atrodo „įvykių jungtis“ (kitaip fabula), nes tragedija yra įvykių imitacija. Veikėjai skirti tam, kad atskleistų veiksmus – tai yra tragedijos tikslas: „be veiksmo negali būti tragedijos, o be individualių charakterių – gali.<...> Taigi fabula yra tragedijos pagrindas ir tartum siela; charakteriai lieka antroje vietoje.“

  • Anglų kalba Analizė
  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • Anglų
  • 9 puslapiai (1466 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gintare
  • Edipo mito analizė
    10 - 10 balsai (-ų)
Edipo mito analizė. (2015 m. Gruodžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/edipo-mito-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 03:43
×