Eduardas Mieželaitis


Eduardas mieželaitis žmogus. Miezelaitis zmogus. E.mieželaitis žmogus. Mieželaitis eilėraštis žmogus. Mieželaitis eilerasciai. Miezelaicio zmogus. E mieželaitis žmogus. E. mieželaitis. Eduardas mieželaitis žmogus eilerastis. Eduardas mieželaitis eilerasciai.

Pogrindžio komjaunuolis, fronto korespondentas, Lietuvos komjaunimo centro komiteto sekretorius pirmaisiais pokario metais, savo literatūrinį kelią pradėjo neoromantinio tipo lyriniais eilėraščiais. Pirmuose rinkiniuose „Lyrika" (1943), „Tėviškės vėjas" (1946) vyravo švelnių tonų emocinis išgyvenimas, intymus ir melodingas balsas, vengiantis riksmo, miniatiūrinis gamtos piešinys. Nuoširdžios išpažinties eilėraštis, artimas lietuviškajai švelniojo lyrizmo tradicijai, neatitiko pokaryje įsigalėjusio deklaratyvinės poezijos modelio, ir 1946 m. autorius buvo apkaltintas beidėjiškumu ir dekadentizmu.

Pirmuose rinkiniuose lyrika (1943), tėviškės vėjas (1946) vyravo švelnių tonų emocinis išgyvenimas, intymus ir melodingas balsas, vengiantis riksmo, miniatiūrinis gamtos piešinys. Poetas turėjo atsisakyti intymios gaidos, rinkdamasis kūrybos temas pagal politinio aktualumo kriterijus. Tai ypač ryšku knygoje dainų išausiu margą raštą (1952). Buvo išmuštas iš natūralios vidinės raidos, ir tai vėliau tapo įnirtingo ginčo su stalinizmu ir savęs apgailėjimo tema.

Septintajame dešimtmetyje e. Mieželaitis, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas (1959-1970), tapo svarbiausiu poezijos atsinaujinimo iniciatoriumi, pastatęs į kūrybos centrą humanistinį idealą vietoj pokario politinio teziškumo ir pagarsinęs teisę į eksperimentą, kuris turėjo išvardyti pokario literatūrinių formų griežtą vienodumą. Užsibrėžęs parašyti himną socializmo epochos žmogui - kosmoso užkariautojui, e. Mieželaitis eilėraščių knygoje žmogus (1962) vitmeniškai gėrėjosi žmogaus kūnu, rašė himnus jo akims, rankoms, širdžiai, poetizavo žmogaus ir gamtos nedalomumą, iškėlė žmogų stačiai į visatos centrą, atiduodamas jam valdyti žemę ir saulę. Tasai žmogus - aktyvus istorijos veikėjas, kuriame dominuoja idėja, o ne biologinis pradas, kuris suvokia pasaulį per marksistinę klasinio antagonizmo ir revoliucijos politinę prizmę ir trokšta apglėbti visus žemynus, vykdydamas socializmo misiją - suvienyti žmoniją. Pažymėta lenino premija, knyga tapo socialistinio humanizmo idėjų, paskelbtų sskp xx suvažiavime, literatūriniu manifestu, o jos autorius reprezentacine ssrs literatūrinio elito figūra.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 6 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (648 žodžiai)
  • Eduardas Mieželaitis
    9 - 2 balsai (-ų)
Eduardas Mieželaitis. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/eduardas-miezelaitis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 09:46
×