Efektyvios rinkos hipotezė referatas


Įvadas. Efektyvios rinkos hipotezė samprata. Silpnos formos efektyvi rinka. Pusiau stiprios formos efektyvi rinka. Stiprios efektyvios rinkos formos. Efektyvios rinkos hipotezės reikšmė ir rinkos anomalijos. Išvados. Šaltiniai.

Šias laikais rinka yra labai nestabilus dalykas ir vienas iš pokyčių rodiklių gali būti akcijų vieneto kaina. Efektyvios rinkos teorija teigia, kad akcijų kainos turi svyruoti daug mažiau už stebimas dabar, atspindint nerealią prielaidą, kad visi investuotojai rizikai yra neutralūs. Bet jei investuotojai įvertina visą riziką, numatomas kainų svyravimas yra didesnis. Vis dėlto teorija negali paaiškinti didelių kainų svyravimų. Ši teorija remiasi prielaida, jog rinkoje yra labai daug racionalių pelno investitorių, kurie greitai sureaguoja į atsiradusią naują informaciją. Kai atsiranda nauja informacija apie akcijas, investitoriai įvertina įprastą akcijos kainą ir atitinkamai ją pakeičia. Todėl bet kuriuo momentu akcijos kaina yra nešališkas visos prieinamos informacijos atspindys ir yra geriausias tikrosios akcijos vertės įvertinimas. Pasaulinė finansų krizė mums priminė, kad finansų rinkos stipriai įtakoja realią ekonomiką. Teoriniai modeliai gali parodyti įtakų ryšius, bet nebūtinai tiksliai ir teisingai. Šiandien finansų rinkose vyrauja neapibrėžtumas ir naujų krypčių paieška.

Efektyvios rinkos hipotezė (angl. Efficient market hypothesis, EMH) tai idėja, kad finansų rinkos yra efektyvios informacijos požiūriu, t.y. kad vertybinių popierių rinkos kainos visiškai atspindi esamą ir greitai koreguojasi pagal naują viešą ir neviešą informaciją, todėl parodo tikrą jų ekonominę vertę, ji yra pagrįsta faktine informacija. Efektyvios rinkos teorija pradėta plėtoti jau nuo XX amžiaus pradžios. Jos pradininku yra laikomas Samuelson (1965). Šis mokslininkas įrodinėjo, kad teisingai nustatytos kainos kinta atsitiktinai. Tačiau pirmasis efektyvios rinkos apibrėžimas buvo sukurtas mokslininko Fama , kuris teigė, kad efektyvi rinka yra tokia rinka, kuri staigiai reaguoja į naują informaciją. Šis apibrėžimas buvo patobulintas to paties mokslininko Fama (1970) ir efektyvi rinka buvo apibūdinta kaip rinka, kurioje kainos visada visiškai atspindi visą pasiekiamą informaciją. Efektyvios rinkos hipotezė tapo pagrindu moderniai finansų teorijai.

– Racionalių investuotojų veiksmai eliminuoja iracionaliųjų įtaką kainoms.

Efektyvios rinkos hipotezė sako, kad naudodamas tuos pačius duomenis ir darydamas tas pačias išvadas kaip kiti, investuotojas efektyvioje rinkoje gali gauti tik vidutinius, tai yra panašius į kitų taip pat informuotų ir tokią pačią nuomonę turinčių investuotojų rezultatus. Viršpelnį efektyvioje rinkoje gauti neįmanoma, nes visa informacija visiems vienodai prieinama. Pavyzdžiui, jeigu praktiškai visi bankų Iždo valiutos dileriai naudojasi tuo pačiu Reuters agentūros naujienų šaltiniu, tai jie gauna vienodą informaciją ir dėl to valiutos rinkos kaina greitai reaguoja į naujų naujienų pasirodymą. Kitaip sakant, valiutų rinka yra labai efektyvi. Tačiau jeigu kalbama apie kurią nors įmonę, ir kažkas turi slaptos informacijos, arba informacija rinką pasiekia nevienodai visiems investuotojams, tuomet rinka nėra efektyvi.

Silpna forma (angl. weak form) yra efektyvios rinkos teorijos dalis, sakanti, kad rinkos (arba ją reprezentuojančios vertybinių popierių biržos, arba tarpbankinės rinkos) kainos atspindi visus istorinius kainų ir apimties duomenis, tai yra rinkos duomenis. Kitaip tariant, rinkos duomenys jau yra įtakoję esamą kainą, todėl neturi jokios reikšmės ateities kainos pokyčių spėjimui. Rinkos duomenys yra vieni iš tradicinių duomenų tipų, kuriuos naudoja techninė analizė. Todėl techninės analizės prognozės yra menkavertės. Kainos ir apimties duomenų naudingumo tyrimai vadinami efektyvios rinkos silpnos formos tyrimais. Jei pasitvirtina, kad efektyvios rinkos forma yra silpna, bet praeities kainų pokyčiai nebus susiję su ateities kainų pokyčiais. Jie įvyksta nepriklausomai, todėl mėginimas prekiauti remiantis patirtimi ir istoriniais duomenimis bei tendencijomis tokiose rinkose nepasiteisins.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 125 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2941 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vytautas
  • Efektyvios rinkos hipotezė referatas
    10 - 8 balsai (-ų)
Efektyvios rinkos hipotezė referatas. (2015 m. Gruodžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/efektyvios-rinkos-hipoteze-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 05:02
×