Egzistencializmas (A.Kamiu, S.A.Kierkegaard)


Egzistencializmas (A. Kamiu, S. A. KierkegaardĮvadas. Alberas Kamiu. Søren Aabye Kierkegaard. Išvados. Literatūros sąrašas.


Filosojos istorijoje du reikšmingi egzistencialistai: Alberas Kamiu ir Sorenas Kierkegaardas savaip įprasmina būties reikšmę. A. Kamiu atkreipia dėmesį į visuomenės normų ir įstatymų primetimą žmogui, pabrėžia buvimą savimi, taip pat parodo, kad žmogus yra atsakingas už savo poelgius, atsakingas sau. Skirtingai nei egzistencializmo pirmtakas S. Kierkegaardas atskleidžia mąstymą, kaip tą, kuris mąstydamas Dievą, pats aptinka savo Dievą ir prieidamas jį kaip mąstymo ribą, neigia save. Taip pat parodo, jog laisvė yra siekiamybė, išskirdamas tris žmogaus būsenas, siekiant tobulėti.

Siorenas Kierkegoras  (Søren Kierkegaard) intelektualus, danų rašytojas, filosofas, teologas. Jo darbai apima filosofijos, teologijos, psichologijos, literatūros kritikos, religinės literatūros ir grožinės literatūros sienas. Literatai interpretuoja S.Kierkegaard įvairiai kaip egzistencialistą, neo-ortodoksą, postmodernistą, humanistą, ir kaip indvidualistą. Sørenas Kierkegaardas gimė Kopenhagoje, turtingoje šeimoje. Kierkegaardo mąstymas – tai autoriaus dialogas su pačiu savimi, todėl bet kokie mėginimai vienpusiškai “iššifruoti”, konvertuoti jo idėjas į monologą, trukdo įsiskverbti į jo įdėjų turinio tikrumą ir adekvačiai suformuluoti keliamas problemas. S. Kierkegaardo giluminis mąstymas telpa praktiškai į visas filosofinių mąstymų sritis: nuo estetikos, etikos iki įvairių lingvistinių analizių, ontologijos ir t.t. Todėl daugelio filosofų požiūrio taškas į S. Kierkegaardo filosofinį palikimą yra labia margas ir įvairialypis.

Šnekamojoje kalboje “Absurdas” reiškia beprasmį žodį ar veiksmą. A.Kamiu kūryboje absurdas - pasaulio dėsnis, kuomet žmogaus protas susidaria su pasaulio nesupratimu bei maištingai piktinasi. Absurdo idėja – su neįveikiamu būties prieštaringumu susiduria kiekvienas žmogus.Žmogus susiduria su veiksmais, situacijomis, jį užgožia kasdienybė.Tik patyręs absurdą, žmogus gali bent šiek tiek justi laimę bei prasmę gyvenime.

Gyvenimas-absurdas.Tai galima įžvelgti visoje kūrinio eigoje.Teismo proceso metu, kuomet pagrindinis veikėjas Merso yra kaltinamas dėl nužudymo, daugiau dėmesio skiriama ne nusikaltimui, bet Merso abejingumui motinos mirties atžvilgiu.Per laidotuves jis nepraliejo ašaros, neraudojo, net nesugebėjo tiksliai pasakyti, kada jo motina iškeliavo anapus.Prokuroras nė nesureikšmina nužudymo, bet teigia, kad Merso iš anksto turėjo žudiko širdį ir jį už tai reikėtų nubausti.Beje, pats Kamiu romane lyg ir persikūnija į Merso, teigdamas - „Visada liksiu pats sau svetimas“.

Keletas A.Kamiu ideologijos aspektų, kūrinyje „Svetimas“

I - Žmogaus gyvenimas – atsitiktinumų ir aplinkybių rankose.

  • Microsoft Word 68 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2398 žodžiai)
  • Universitetas
  • Liveta
  • Egzistencializmas (A.Kamiu, S.A.Kierkegaard)
    10 - 3 balsai (-ų)
Egzistencializmas (A.Kamiu, S.A.Kierkegaard). (2016 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/egzistencializmas-akamiu-sakierkegaard.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 07:07
×