Egzistencializmas esė


Gyvena ir jaučia. Savęs supratimas. Literatūros sąrašas.

Šią filosofinę koncepciją aš pasirinkau dėl to, kad man buvo labai įdomios ir priimtinos pagrindinės egzistencialistų idėjos ir tikslai, kurie siekia paaiškinti žmogaus buvimą ir vietą pasaulyje. Taip pat jų požiūris, kad žmogus yra visų pirmą individualybė yra priimtinas mano asmeniniam požiūriui. Ir galiausiai, egzistencialistų išsakytos mintys apie ugdymo tikslą, ugdytinio ir ugdytojo santykį, ugdymo struktūrą, metodus mano nuomone turėtu būti šių laikų siekiamybė.

Pradžioje norėčiau trumpai apžvelgti, kas yra tas egzistencializmas. Taigi pasak Howard A. Ozmon, Samuel M. Craver knygos “Filosofiniai ugdymo pagrindai” Egzistencializmas , visų pirma, tai filosofijos kryptis, analizavusi žmogaus egzistenciją, būties prasmę ir galimybes, siekusi paaiškinti žmogaus buvimą (egzistenciją), jo vietą ir vaidmenį pasaulyje. Egzistencializmas yra viena iš šiuolaikinių filosofijų, tad ugdymo teorijoje taikoma gan nesenai. Pats egzistencializmas prasidejo XIXa. nuo Søren Kierkegaardo ir Wilhelmo Nietzche’s veikalų. Taip pat egzistencializmą plėtojo ir kiti filosofai, kaip Martinas Burberis, Karlas Jaspersas, Jeanas Paulis Sartre’as.

Svarbiausia iš egzistencializmo problemų — tai žmogaus egzistavimo laikinumas. Iškeliama egzistencijos beprasmybės problema. Visos egzistencijos esmė — laikinumas. Žmogui labai sunku susivokti ko jis nori išgyvenimo, kokia yra gyvenimo prasmė, kai suvokia, kad gyvenimas yra laikinas. Todėl pasaulis žmogui atrodo abejingas, svetimas, beprasmis, bauginantis. Žmogus suvokia pasulyje esantis laikinas ir kad to nepakeis jokios socialinės tvarkos ar normos. Tai žmogui sukelia nerimą, iš kurio išeina žmogaus noras siekti gintis ir priešintis.

Taip pat egzistencialistų nuomone žmonių santykiuose nėra tarpusavio supratimo. Kiekvienas iš mūsų pasmerktas vienatvei, neegzistuoja jokios moralinės vertybės, žmogui negalima primesti jokių gyvenimo normų, nurodinėti, kaip jam reikia elgtis. Nes žmogus pats turi pasirinkti kaip nori gyventi. Tačiau šiuolaikinėje visuomenėje jau nuo pat mažumės yra įprasta, pirmiausia tėvams savo vaikams, vėliau valdžiai savo piliečiams primesti kaip kas turi gyventi. O tai mano nuomone trukdo atsikleisti individui. Stato jį į rėmus.

  • Filosofija Esė
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1783 žodžiai)
  • Smekla
  • Egzistencializmas esė
    10 - 2 balsai (-ų)
Egzistencializmas esė. (2015 m. Gruodžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/egzistencializmas-ese.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:26
×