Egzistencializmas ir literatūra Žanas Polis Satras ir Albertas Kamiu Egzistencializmo reikšmė absurdo dramai


Egzistencializmas ir literatūra. Martynas Haidegeris. Karlas Jaspersas. Edmundas Huserlis. Būtis ir laikas. Žanas Polis Satras ir Albertas Kamiu. Žanas Polis SARTRAS ( 1905 – 1980 ). Albertas Kamiu. Albertas Kamiu . Egzistencializmo reikšmė absurdo dramai. Eženas Jonesko. 1912 – ??? Samiuelis Beketas 1906 – 1989. Žanas Ženė 1910 – 1987. Edvardas Olbis.

7. Egzistencializmas ir literatūra. Žanas Polis Satras ir Albertas Kamiu. Egzistencializmo reikšmė absurdo dramai: Eženas Jonesko, Samiuelis beketas ir kt.

Egzistencializmas ir literatūra. Po Antrojo pasaulinio karo vakarų literatūroje reiškiasi dvi pagrindinės tendencijos. Pirmoji susijusi su rašytojų siekimu įprasminti karo patirtį bei žmogaus būtį tik ką praėjusių ir ateityje galimų sukrėtimų akivaizdoje. Šis įprasminimas didele dalimi rėmėsi egzistencializmo filosofiniais principais. Absurdo, žmogaus vienatvės ir gyvenimo beprasmybės idėjose daugelis Vakarų Europos ir Amerikos rašytojų rado fašizmo ir bolševizmo žvėriškų nusikaltimų paaiškinimą. Ši filosofija buvo plačiai propaguojama grožinėje literatūroje. Tai lėmė jos populiarumą literatūroje, todėl ši filosofinė kryptis sulaukė daug šalininkų – nefilosofų, pavertusių egzistencializmą mada.

Egzistencializmo pagrindėjais laikomi vokiečių filosofai Martynas Haidegeris (1889 – 1976) ir Karlas Jaspersas (1883 - 1969), savo svarbiausius veikalus paskelbę trečiajame ir ketvirtajame XX a. dešimtmečiuose. Vokiečių egzistencialistams savo ruožtu didelę įtaką turėjo Siorenas Kirgegoras, Frydrichas Nyčė ir fenomenologinės mokyklos pagrindėjas Edmundas Huserlis, kuris visų didžiausiu stebuklu laikė ,,subjektyvumo stebuklą‘‘, filosofą domino ne ,,daiktai savyje‘‘, o jų vienybė su sąmone. Šią vienybę jis apibūdino ,,fenomeno‘‘ sąvoka. ,,Fenomenas – tai subjektyvizuota realybė, daiktas, ištirpdytas ,,subjektyvume‘‘.

Prancūzijoje ir Italijoje egzistencializmas įsigalėjo II pasaulinio karo ir ypač pokario metais. Prancūzų egzistencializme vyravo dvi kryptys: Žano Polio Sarto ateistinis egzistencializmas, kuris orientuojasi į Heidegerio filosofiją ir Gabrielio Marselio katalikiškasis, artimesnis Karlui Jaspersui.

Žanas Polis SARTRAS ( 1905 – 1980). Jo filosofijoje ir grožinėje kūryboje sprendžiama viena svarbiausių XX. a. moralinių problemų – žmogaus baimė dėl savo atsakomybės. Prancūzų egzistencializmas susiformavo tragiškomis fašistinėmis okupacijos aplinkybėmis , kaip tik tada prancūzų inteligentija rado atramą filosofijoje, kuri absurdo pasaulyje mato išsigelbėjimą – atskiro indivodo laisvę. Prancūzų egzistencializmas kelia aktualesnius socialinės ir asmeninės etikos klausimus. Žymiausias Sartro filosofinis veikalas ,,Būtis ir nebūtis‘‘ pasirodė 1943 m. ir buvo sup-rastas kaip asmenybės tragedijos ir jos apsipriešinimo išraiška.

  • Filologija Konspektas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1527 žodžiai)
  • Mokykla
  • Andrius
  • Egzistencializmas ir literatūra Žanas Polis Satras ir Albertas Kamiu Egzistencializmo reikšmė absurdo dramai
    10 - 10 balsai (-ų)
Egzistencializmas ir literatūra Žanas Polis Satras ir Albertas Kamiu Egzistencializmo reikšmė absurdo dramai. (2016 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/egzistencializmas-ir-literatura-zanas-polis-satras-ir-albertas-kamiu-egzistencializmo-reiksme-absurdo-dramai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 04:46
×